ΠΑΣ Γιάννινα-Κέρκυρα 1-0: Έμεινε στο κόλπο με Κόντε

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επέστρεψε στις νίκες, μετά από ένα μήνα, επικρατώντας της Κέρκυρας με 1-0 και παρέμεινε σε τροχιά πλέι όφ.

Μετά από ένα σερί κακών αποτελεσμάτων (τρεις ισοπαλίες και μία) ο «Άγιαξ» της Ηπείρου επέστρεψε στις επιτυχίες φτάνοντας στους 31 βαθμούς κι εξακολουθεί να «βλέπει» πεντάδα και πλέι όφ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα με πάρα πολλά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής αλλά οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 17΄. Ο ΠΑΣ κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Ντιμιτρόφσκι και ο Κόντε ανέλαβε να το εκτελέσει, ένα λεπτό αργότερα, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Κουτζαβασίλη.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κινήθηκαν σε ρηχά νερά, με τους νησιώτες να προσπαθούν κυρίως με αντεπιθέσεις να κάνουν τη ζημιά. Ωστόσο η πιο μεγάλη ευκαιρία τους καταγράφτηκε στο 51΄ με την κεφαλιά του Τουράμ από καλή θέση, που έφυγε άουτ. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την Κέρκυρα, ύστερα από δύο αγωνιστικές με τους «Φαίακες» να «κολλάνε» στους 22 βαθμούς και στην 11η θέση της βαθμολογίας.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Πασχαλάκης, Μιχαήλ, Ζάιρο (83΄ Κοροβέσης), Μπέριος, Καρανίκας, Ακόστα, Λίλα, Ναδάλες, Βιντάλ (74΄ Γιάκος), Κόντε, Κοζορώνης (89΄ Σκόνδρας)
ΚΕΡΚΥΡΑ: Κουτζαβασίλης, Ντιμιτρόφσκι, Ζορμπάς (83΄ Ονίλο), Γκόμες, Σπίνουλας, Ανδρεόπουλος (74΄ Κόντος), Ιωάννου, Επστάιν, Ζαραδούκας (64΄ Γεωργακόπουλος), Τουράμ, Νίκιτς

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Νάτοι, νάτοι οι Πρωταθλητές» - Η ατμόσφαιρα στην «OPAP Arena» κι η αποθέωση
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Εκτός Χουάντσο και Μπάλντγουιν
Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ