Πλατανιάς-ΠΑΣ Γιάννινα 3-3: «Θέρισαν» γκολ στα Περιβόλια!

Ακόμα… σκοράρουν Πλατανιάς και ΠΑΣ Γιάννινα στο χορταστικό 3-3 και σε ένα παιχνίδι που οι δυο ομάδες έχασαν πολλές κλασσικές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα.

Άρωμα Premier League είχε η αναμέτρηση Πλατανιάς - ΠΑΣ Γιάννινα με φοβερές διακυμάνσεις στο σκορ και δυνατές συγκινήσεις ενώ δίκαια διεκδικεί τον τίτλο του καλύτερου παιχνιδιού στη φετινή Super League.
Οι δυο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό (3-3) γεγονός που δεν ικανοποίησε καμία από τις δυο. Οι μεν Κρητικοί έχασαν την ευκαιρία να προσπεράσουν την ΑΕΚ (με παιχνίδι περισσότερο), οι δε Γιαννιώτες να μειώσουν τη διαφορά από την πεντάδα που δίνει εισιτήριο για την Ευρώπη.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν φτάνοντας στο 2-0 λίγο μετά το δεκάλεπτο. Στο 9’ ο Καρανίκας συνδυάστηκε με τον Ζάιρο, ο Βραζιλιάνος έκανε το γύρισμα στη μικρή περιοχή και ο πρώτος σκόρερ των Ηπειρωτών, Πέδρο Κόντε, με προβολή έκανε το 1-0. Στο 11΄ ο ΠΑΣ διπλασίασε τα τέρματα του με τον Τζημόπουλο. Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα, συνήλθαν και απάντησαν πριν λήξει το ημίχρονο. Στο 32΄ ο Γιακουμάκης, μείωσε  για τον Πλατανιά ενώ στο 40΄ η ομάδα του Παράσχου έφτασε στην ισοφάριση με τον Κάργα.

Στο 50΄ και μετά από κεφαλιά του Μπέριου η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Σωτηρίου και στο επόμενο λεπτό ο Σίγκνεβιτς έδωσε προβάδισμα στον Πλατανιά, για πρώτη φορά στον αγώνα! Ο ΠΑΣ Γιάννινα όμως
συνέχισε να πιέζει με τον Κόντε να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα (έφτασε τα δέκα με τη φανέλα του «Άγιαξ» της Ηπείρου) διαμορφώνοντας ουσιαστικά και το τελικό σκορ.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Σωτηρίου, Πριντέτα, Μπανανά, Κάργας, Βάντερσον, Στάθης, Μουνάφο, Μενδρινός (72΄ Μαραγκός), Μανούσος, Γιακουμάκης (86΄ Γουνδουλάκης), Σίγκνεβιτς (81΄ Γιορέντε).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Πασχαλάκης, Ζάιρο, Βιντάλ (62΄ Γιάκος), Κόντε, Τζημόπουλος, Κοζορώνης (57΄ Μαμπουλού), Κούτρης, Μιχαήλ, Καρανίκας, Μπέριος, Ακόστα (86΄ Κοροβέσης).

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»