Ολυμπιακός-Ηρακλής 3-0: Ο Σεμπά «χόρευε», οι άλλοι σκόραραν

Ο Βραζιλιάνος έκοβε και έραβε στο 3-0 του Ολυμπιακού επί του Ηρακλή

Απόλαυστικός ο Σεμπά στο Φάληρο κόντρα στο Γηραιό. Ο Βραζιλιάνος ήταν όλα τα λεφτά και τα έκανε όλα εκτός από το να σκοράρει.

Αυτό το άφησε στους Βιάνα, Ελιουνούσι και Φορτούνη που υπέγραψαν με τα τέρματά τους το τελικό 3-0 των «ερυθρόλευκων».

Ο Ρομαό που κλήθηκε να καλύψει το κενό του Μιλιβόγεβιτς ήταν θετικός στο πρώτο του ματς ως βασικός, ενώ καλός ήταν και ο Φιγκέιρας.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους. Μόλις στο 2ο λεπτό, στην πρώτη… επίσκεψη των «ερυθρόλευκων» στα καρέ του Χουάντερσον, ο Βιάνα, με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, έπειτα από κόρνερ του Σεμπά, σημείωσε το πρώτο του τέρμα στην Super League και άνοιξε το σκορ για τους Πειραιώτες. Το γκολ του Βραζιλιάνου, έφερε… ηρεμία με το… καλησπέρα στο «συγκρότημα» του Πάουλο Μπέντο, ενώ ανάγκασε και τον Ηρακλή να μην… κοιτά μόνο την άμυνά του. Οι Πρωταθλητές Ελλάδας είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έδειξαν μεγαλύτερη… διάθεση, σε σχέση με άλλες τους εμφανίσεις σε πρώτο ημίχρονο.

Σ’ αυτό συνέβαλλε και η παρουσία του Κώστα Φορτούνη. Έπειτα από πολλά παιχνίδια, όπου έπαιζε πιο κοντά στον Μπράουν Ιντέγε και έκανε πιο… δύσκολη την ανάπτυξη του Ολυμπιακού, κόντρα στον Ηρακλή, βγήκε περισσότερο προς την μεσαία γραμμή, προκειμένου να πάρει μπάλες και να ανοίξει τους διαδρόμους προς την εστία του Χουάντερσον. Παράλληλα, οι πλάγιοι μπακ, περισσότερο ο Φιγκέιρας και λιγότερο ο Ντε Λα Μπέγια, ανέβηκαν περισσότερο, δημιουργώντας ρήγματα από τα άκρα. Μάλιστα, ο Πορτογάλος ήταν… πρωταγωνιστής σε μερικές περιπτώσεις που οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν κοντά στο γκολ, όπως στο 38’ όταν έκανε την παράλληλη προς τον Ελιουνούσι, αλλά ο Χουάντερσον με ωραία επέμβαση έδιωξε. Πάντως, νωρίτερα, ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας είχε ενεργήσει σωστά και στα σουτ των Φορτούνη (33’) και Σεμπά (36’) που κόντραραν σε αμυντικούς, αλλά απέκρουσε.

Τελικά, οι Πρωταθλητές Ελλάδας, κατάφεραν να φτάσουν στο δεύτερο τέρμα του, πριν το ημίχρονο (42’), με… δράστη αυτή την φορά τον Ταρίκ Ελιουνούσι, σε μία φάση, όπου και πάλι ο Φιγκέιρας έκανε ωραία κίνηση από τα δεξιά και ο Νορβηγός στο πρώτο δοκάρι, με κεφαλιά στην κίνηση, πρόλαβε την έξοδο του Χουάντερσον και διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Από την άλλη, ο «Γηραιός» δεν έδειξε να προκαλεί προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού και το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους με σημαντικό πλεονέκτημα.

Fortounis

Το... τελείωσε ο Φορτούνης

Το δεύτερο μέρος ήταν σαφώς κατώτερο ποιοτικά. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που είχαν την πρώτη καλή στιγμή, στο 49’ με τον Σεμπά, αλλά ο Χουάντερσον σταμάτησε με δεύτερη προσπάθεια το σουτ του συμπατριώτη του, ενώ στο 53’ ο Περόνε θέλησε να επωφεληθεί από το λάθος διώξιμο του Καπίνο, αλλά ο διαιτητής σταμάτησε λανθασμένα τη φάση για χέρι του Αργεντινού. Πάντως, ο Περόνε είχε προλάβει να κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε στο πόδι του Μποτία. Και εκεί που ο «Γηραιός» έδειχνε πως είχε μπει στο ματς με αξιώσεις, ο Φορτούνης του… έκοψε την φόρα.

Παναθηναϊκός: Έβγαλε αντίδραση και… προχωράει
Ελλάδα: Η απάντηση Αντετοκούνμπο για την Εθνική
Έκπληξη με τη νέα ομάδα του Ιντέγε!
Κωνσταντίνος Αγγελίδης: Η σοβαρή λοίμωξη στην εντατική, ο πυρετός, το χειρουργείο και η ανησυχία
Νέα πλατφόρμα: Βάζεις το ΑΦΜ και μαθαίνεις ποια επιδόματα δικαιούσαι
Ειρήνη Λαγούδη: Ανατροπή στο θρίλερ - Βίντεο ντοκουμέντο «δείχνει» αυτοκτονία (vid)
Δολοφονία Στεφανάκου: Ποιοι σκότωσαν το φερόμενο αρχηγό της Greek Mafia;
Πανελλαδικές: Ξεχάστε όσα ξέρετε, έτσι θα μπαίνετε στο πανεπιστήμιο

Ήταν το 56ο λεπτό, όταν έπειτα από φάση διαρκείας και το σουτ του Ιντέγε στον Χουάντερσον, ο Έλληνας μεσοεπιθετικός των «ερυθρόλευκων» με δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα στην εστία του Ηρακλή, διαμορφώνοντας το 3-0. Στα επόμενα λεπτά, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν κάποια επικίνδυνη κατάσταση στην εστία του Χουάντερσον. Από την άλλη, οι «κυανόλευκοι» δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το γεγονός πως οι Πειραιώτες έριξαν τους ρυθμούς τους και με εξαίρεση ένα σουτ του Περόνε στο 62’ που βρήκε σε ετοιμότητα τον Καπίνο και την κεφαλιά του Κούρου στο 70’ όπου και πάλι ο πορτιέρο των Πρωταθλητών Ελλάδας αντέδρασε σωστά, δεν μπόρεσαν να σημειώσουν κάποιο τέρμα.