Κοντά στο ρεκόρ, όμως δεν το έσπασε η ΑΕΚ

Κοντά σε ένα ιστορικό ρεκόρ που κατέχουν από κοινού ο Παναθηναϊκός με τον Ολυμπιακό, έφτασε η ΑΕΚ στον αγώνα με την Βέροια.

Η Ένωση προηγήθηκε με σκορ 5-0 στο ημίχρονο του παιχνιδιού και έφτασε κοντά στα επτά γκολ που έχουν σημειώσει οι δύο «αιώνιοι» αντίπαλοι του ελληνικού αθλητισμού.

Ο Παναθηναϊκός ήταν η πρώτη ομάδα που κατάφερε να πετύχει αυτό το εξωφρενικό ρεκόρ. Οι «πράσινοι» στις 22 Απριλίου του 1973 έβαλαν επτά γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα από το 55ο λεπτό κι έπειτα κόντρα στον Ατρόμητο. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 8-1.

cf81ceb5cebacebfcf81 02

Η σειρά των σκόρερ (55’ Ντε Μέλο, 60’ Αντωνιάδης, 63’ Γραμμός, 68’ Αντωνιάδης, 76’ Ντε Μέλο, 79’ Ντε Μέλο, 88’ Βερόν)

Η σειρά του Ολυμπιακού!

Περίπου ένα χρόνο μετά, ο Ολυμπιακός το έκανε κι αυτός με τη σειρά του. Ήταν 3 Μαρτίου του 1974, όταν ο Ολυμπιακό διέλυσε τον Φωστήρα, γνωστό και ως «φονέα των γιγάντων» με σκορ 11-0. Η ομάδα του Πειραιά κέρδιζε με 4-0 στο ημίχρονο, όμως το δεύτερο 45λεπτο ήταν ακόμα πιο εφιαλτικό για την ομάδα του ταύρου, αφού δέχθηκε επτά γκολ ακόμα.

Η σειρά των σκόρερ: 49’ Τριαντάφυλλος, 53’ Τριαντάφυλλος, 62’ Περσίδης, 68’ Τριαντάφυλλος, 71’ Γιούτσος, 78’ Γκαϊτατζής, 87’ Βιέρα.

Το έκανε και ο ΠΑΟΚ αλλά στο κύπελλο!

Επτά γκολ σε ένα ημίχρονο έχει σημειώσει και ο ΠΑΟΚ. ο δικέφαλος του βορρά στις 14 Δεκεμβρίου του 2016 κέρδισε στην Ελευσίνα τον Πανελευσινιακό με 7-0, πετυχαίνοντας όλα τα τέρματά του στο δεύτερο μέρος.