Ηρακλής-ΑΕΛ 1-1: Από ωραίος… μοιραίος ο Ρέντζας!

Η ΑΕΛ φλέρταρε με μια σημαντική νίκη στο Καυτανζόγλειο χάρη στο τέρμα του Ρέντζα στο 10΄, αλλά ο ίδιος παίκτης γκρέμισε ότι «έχτιζε» η ομάδα του και με αυτογκόλ που σημείωσε στο 43’ διαμόρφωσε το τελικό 1-1 κόντρα στον Ηρακλή.

Η αναμέτρηση στο «Καυτανζόγλειο» τέλειωσε στο πρώτο ημίχρονο με τον Βασίλη Ρέντζα να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής. Ο Ελληνας αμυντικός με το δικό του γκολ, έβαλε μπροστά την ΑΕΛ και δικό του αυτογκολ, ισοφάρισε για τον Ηρακλή γράφοντας και το τελικό 1-1. Αποτέλεσμα που αφήνει με γλυκόπικρη γεύση και στις δυο ομάδες. Οι Θεσσαλοί πάντως μπορούν να νιώθουν πιο άνετα σχετικά με τον Γηραιό που δεν κατέφερε να ξεφύγει για πρώτη φορά φέτος από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η πίεση της ΑΕΛ ήταν ασφυκτική από την αρχή και απέφερε καρπούς στο 10΄όπου ο Ρέντζας πλάσαρε τον Χουάντερσον. Η καλύτερη ευκαιρία για τον Ηρακλή να ισοφαρίσει ήρθε στο 34’, μετά από σέντρα-σουτ του Κούρου. Ο Θεοδωρόπουλος έδιωξε σε κόρνερ και στην εξέλιξη της φάσης μπλόκαρε την μπάλα. Αυτό που δεν κατέφερε ο άσος του Γηραιού όμως το έκανε για αυτόν ο Ρέντζας στο 43’. Ο Γροντής θέλησε να βρει τον Μοντέιρο, ο ακραίος αμυντικός της Λάρισας προσπάθησε να διώξει σε κόρνερ, αλλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής ήταν πιο δραστήριος αλλά δεν βρήκε δίχτυα και μοιραία το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Χουάντερσον, Στάμου, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Κούρος (69’ Καραγκούνης), Δώνης, Γροντής (89’ Κυνηγόπουλος), Ιντζόγλου, Μοντέιρο (60’ Περόνε), Λεοζίνιο, Πασάς
ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος, Μονιάκης, Τίκο, Φάρκας, Ρεντζάς, Λελογκονόλο, Αναστασόπουλος (84’ Φατιόν), Ναζλίδης, Ικαούνιεξ (46’ Γκαγιέχο), Τσακοπίνο (57’ Αβραάμ).

Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι