Όλα μηδέν στην Ξάνθη

Ξάνθη και Ατρόμητος έμειναν στο 0-0 σε έναν αγώνα με ελάχιστες τελικές και χωρίς καθόλου νεύρο.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε καλύτερα για τους γηπεδούχους, αφού η Ξάνθη έδειχνε να θέλει πιο πολύ να πάρει τους τρεις βαθμούς, σε αντίθεση με τον Ατρόμητο ο οποίος έδειχνε σαφή διάθεση να κρατήσει το μηδέν στην εστία του.

Έτσι η Ξάνθη δεν κατάφερε να πάρει ακόμα την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ ο Ατρόμητος για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική παρέμεινε αήττητος.

Οι γηπεδούχοι πίεζαν τους Περιστεριώτες ψηλά, με αποτέλεσμα να έχουν αυτοί την κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο να απειλούν ουσιαστικά την εστία του Γκορμπούνοφ.

Έτσι ο χρόνος στο πρώτο μέρος κυλούσε χωρίς ευκαιρίες για τους δύο αντιπάλους, μέχρι το το 30ο λεπτό όταν ο Νιέτο έβγαλε παράλληλη μπαλιά στην περιοχή του Ατρομήτου, όμως ο Κατράνης παραχώρησε κόρνερ απομακρύνοντας τον κίνδυνο.

Το πρώτο μέρος κύλησε νωθρά, με παιχνίδι κέντρου, κλειστούς χώρους και χωρίς την φάση που θα μπορούσε να ξεσηκώσει τους θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο της Ξάνθης.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου. Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό, οι δύο αντίπαλοι υπέκυπταν συνεχώς σε λάθη. Οι ακρίτες προσπάθησαν να πάρουν το πρώτο τους τρίποντο στο πρωτάθλημα, ωστόσο δεν φάνηκαν καθόλου απειλητικοί. Μοναδική φάση που θα μπορούσε να σημειωθεί ως αξιοσημείωτη, ήταν ένα σουτ του Καμαρά το οποίο μπλόκαρε ο Γκορμπούνοφ.

Έτσι οι δύο ομάδες έμειναν σε «λευκή» ισοπαλία, σε ένα ματς που δεν θα θυμάται κανείς φίλαθλος…

ΞΑΝΘΗ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Γιουνές (75’ Ράνος), Σολτάνι, Χατζητερζόγλου, Φλίσκας, Νιέτο (65’ Τριάδης), Ορφανίδης (65’ Λουσέρο), Λισγάρας, Καμαρά.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Κορακάκης): Γκορμπούνοφ, Μπαγκά, Φυτανίδης, Ούμπιδες, Τόνσο (81’ Μπρίτο), Παπαδόπουλος (68’ Λε Ταλέκ), Κεϊτά, Στόιτσεφ (54’ Λημνιός), Κιβρακίδης, Λαζαρίδης, Κατράνης.

NBA: Οι Σπερς και οι Πέισερς θα παίξουν δύο αγώνες στο Παρίσι το 2025
Champions League: Έτσι θα ήταν σήμερα το παζλ της σεζόν 2024/25
Νιγηρία: Νέος ομοσπονδιακός προπονητής ο Φίνιντι Τζορτζ
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί στην Τούμπα – «Το πρωτάθλημα έχει δρόμο» (videos)