«Τεσσάρα» στην Καλλονή ο Ατρόμητος

Ο Ατρόμητος δεν... χαρίστηκε στην ουραγό και ήδη υποβιβασμένη Καλλονή επικρατώντας 4-2 στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Super League.

Τα γκολ της ομάδας του Περιστερίου που έφτασε τους 39 βαθμούς σημείωσαν οι Ματέι (5΄), Ουσέρο (6΄), Μπρίτο (60΄) και Λε Ταλέκ (77΄). Σκόρερ των γηπεδούχων ήταν οι Μανούσος (52΄) και Αναστασιάδης (57΄).

Ο Ατρόμητος αιφνιδίασε τους παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου νωρίς, όταν στο 5ο λεπτό μετά από γύρισμα του Κιβρακίδη από τα δεξιά, το σουτ του Ματέι στην κίνηση είχε ως αποτέλεσμα το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ουσέρο με πλασέ μέσα από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα για τον Ατρόμητο. Συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν λάθος της άμυνας τη Καλλονής, ο Μπρίτο πέρασε στον Ουσέρο και αυτός έκανε το 0-2. Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όμως η Καλλονή κέρδισε πέναλτι, στο 51΄ με τον Μανούσο να ευστοχεί στο 52΄ για το 2-1. Οι γηπεδούχοι αναζητούσαν την ισοφάριση και την πέτυχαν στο 57΄, όταν με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Αναστασιάδης αιφνιδίασε τον Μπάρκα, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Η ομάδα της Λέσβου δεν πρόλαβε να χαρεί για πολύ, αφού στο 61΄ ο Μπρίτο βρέθηκε στη καρδιά της άμυνας της Καλλονής και από την μικρή περιοχή με πλασέ στη κίνηση έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Ατρόμητο (2-3). Οι Περιστεριώτες δεν είχαν πει την τελευταία...λέξη: Στο 77΄ ο Κιβρακίδης πάσαρε στον Ματέι που έκανε το σουτ, ο Δαύκος έδιωξε, αλλά στην επαναφορά από κοντά ο Λε Ταλέκ δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-4, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Στο 90 +2, ο Φυτανίδης αποβλήθηκε για τον Ατρόμητο με 2η κίτρινη κάρτα.