Πέταγε φωτιές για ένα ημίχρονο!

Έστω και με πειραματική 11αδα ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 την Τβέντε σε φιλικό ματς και άφησε υποσχέσεις για ένα ημίχρονο - Δεν αγωνίστηκε ο Φινμπόγκασον, επόμενο φιλικό με τη Φέγενορντ το Σάββατο

Στο πρώτο τεστ επί ολλανδικού εδάφους ο Ολυμπιακός έδειξε για ένα ημίχρονο εξαιρετικά στοιχεία. Οι Πειραιώτες πίεσαν ψηλά, είχαν καλό τρανζίσιον και με 11αδα... πειράματος ο Μάρκο Σίλβα είδε αυτά που ήθελε να δει.

Ο Πορτογάλος είδε τον Ολυμπιακό να αποδίδει καλό ποδόσφαιρο για ένα 45λεπτο κι αν αναλογιστεί κανείς πως ακόμα δεν έχουν ολοκληρωθεί οι μεταγραφές και ότι ο Φινμπόγκασον που αποτελεί τον βασικό φορ δεν πήρε χρόνο συμμετοχής, τότε τα αποτελέσματα ήταν άκρως θετικά.

Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαζαν αντιεπιθέσεις παίζοντας με τη μία και την μπάλα κάτω, ενώ ο Πάρντο έκανε πάρτι στα άκρα. Ο Φορτούνης άνοιξε το σκορ στο 29' έπειτα από συνδυασμό με τον Χάρα, ενώ λίγο νωρίτερα ο Ντουρμάζ είχε δοκάρι.

Στο 45', ο Ντουρμάζ που ήταν από τους διακριθέντες μαζί με τον Ομάρ και τον Πάρντο έβγαλε πάσα πάρε-βάλε στον τελευταίο και αυτός με σουτ σημείωσε το 2-0. Οι Ολλανδοί μείωσαν με τον Ζίγιετς στο 77' με τον Σίλβα να κάνει αρκετές αλλαγές στο δεύτερο μέρος.

Θετική παρουσία είχε και ο Καπίνο που όταν χρειάστηκε έδειξε τα ρεφλέξ του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Kαπίνο, Oμάρ (73’ Σάλιακας), Σαλίνο, Αυλωνίτης, Βούρος, Μιλιβόγεβιτς (46’ Ζντιέλαρ), Μπουχαλάκης (46’ Κασάμι), Φορτούνης (46’ Φουστέρ), Ντουρμάζ (46’ Ντοσεβί), Πάρντο (68’ Γιαννιώτας), Χάρα (46’ Πουλίδο).

ΤΒΕΝΤΕ: Ντρόμελ, Άντερσεν, Ουβίνι (63’ Φαν ντερ Χέιντεν), Μπάιεν, Σίλντερ (46’ Φαν ντερ Λέλι) , Εμπεσίλιο, Τάπια (46’ Μοκότσο), Ζίγιετς, Καμπράλ (46’ Μοχτάρ), Όστερβαϊκ, Χέλσερ (46’ Ντα Κρους).

Παναθηναϊκός AKTOR: Για «σκούπα» στη Θεσσαλονίκη με το μυαλό στο Final Four
NBA: Οι Πέισερς νίκησαν τους Νικς κι έστειλαν τη σειρά στο Game 7 – Δείτε τα highlights