Ολυμπιακός - Ατρόμητος 2-1: Η κριτική των «ερυθρόλευκων»

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το νικηφόρο σερί του, επικράτησε 2-1 του Ατρόμητου στο «Γ. Καραϊσκάκης» και το Onsports σας παρουσιάζει τη βαθμολογία των «ερυθρόλευκων».

Το «συγκρότημα» του Βίτορ Περέιρα γνώριζε πως σε περίπτωση νίκης θα έπαιρνε σημαντικό προβάδισμα στην υπόθεση «τίτλος». Αυτός ίσως ήταν και ο λόγος που οι Πειραιώτες εμφανίστηκαν… νευρικοί στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και αντιμετώπισαν σημαντικές δυσκολίες, κυρίως μέχρι το γκολ του Αφελάι.

Διαβάστε στο Onsports την κριτική των ποδοσφαιριστών του «συγκροτήματος» του Λιμανιού.

Μέγιερι 6
Ο Ούγγρος τερματοφύλακας δεν κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του για ένα ακόμα ματς. Δεν αντιμετώπισε μεγάλη πίεση από τους φιλοξενούμενους, αλλά στην μοναδική φορά που οι παίκτες του Ρικάρντο Σα Πίντο βρέθηκαν απέναντί του, μείωσαν με τον Μαρσελίνιο.

Σαλίνο 7
Ο Βραζιλιάνος ήταν ο παίκτης που είχε τις περισσότερες δυνάμεις στα τελευταία λεπτά, ενώ με τις επεμβάσεις του, κυρίως από τα δεξιά, χώρο ευθύνης του, απέσπασε πολλά χειροκροτήματα και το σημαντικότερο ήταν πως δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν.

Γιαννούλης 6
Ο Έλληνας αμυντικός, αγωνίστηκε στο αρχικό σχήμα απέναντι στην πρώην ομάδα του. Αντιμετώπισε σε σημαντικό βαθμό ικανοποιητικά τον Ουμπίντες, που έβγαινε στην πλευρά του, ενώ είχε και μερικά καλά ανεβάσματα στην αντίπαλη περιοχή.

Αυλωνίτης 6
Δεν έκανε κακό παιχνίδι, ωστόσο, τα… χάλασε στα τελευταία λεπτά, όπου έδειξε σε μερικά σημεία… πανικό, κυρίως μετά την είσοδο των Μαρσελίνιο και Ναπολεόνι, οι οποίοι προκάλεσαν προβλήματα στην αμυντική γραμμή των Πρωταθλητών Ελλάδας.

Σαντάνα 7
Θετικό μπορεί να χαρακτηριστεί το ντεμπούτο του Βραζιλιάνου αμυντικού με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Είχε σωστές τοποθετήσεις, ενώ σε μερικές περιπτώσεις έφερε την… ηρεμία, όταν οι συμπαίκτες του έδειξαν λίγο… πανικό.

Μιλιβόγεβιτς 7
Ο Σέρβος δείχνει σιγά σιγά να βρίσκει τα… πατήματά του μετά τον τραυματισμό του. Ήταν σωστός στις επεμβάσεις του, στις φορές που οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να επιτεθούν από τον άξονα, ενώ μετέφερε το παιχνίδι του Ολυμπιακού προς την επίθεση.

Μανιάτης 7
Πολλά χιλιόμετρα από τον αρχηγό του Ολυμπιακού. Έδειξε καλά στοιχεία δίπλα στον Μιλιβόγεβιτς, ενώ σε πολλές περιπτώσεις ανέβηκε στην επίθεση, θέλοντας να βοηθήσει στην ανάπτυξη και την πίεση των «ερυθρόλευκων». Όμως, έμεινε από… δυνάμεις και έδωσε τη θέση του στον Κασάμι.

Ντομίνγκεζ 7
Ο… εγκέφαλος του Ολυμπιακού ήταν από τους κορυφαίους της αναμέτρησης. Προσπάθησε να… απλώσει το παιχνίδι των «ερυθρόλευκων» στα πλάγια, με τους Ντουρμάζ και Αφελάι να του δίνουν… βοήθειες, ενώ από δική του ενέργεια άρχισε το πρώτο γκολ των Πειραιωτών.

Ντουρμάζ 7
Ξεκίνησε ευδιάθετος και πολλές φορές άφηνε την… πλευρά του, ούτως ώστε να βοηθήσει στην ανάπτυξη και να προκαλέσει… ρήγματα στην περιοχή του Ατρόμητου. Είχε μερικές καλές ενέργειες, όπως στο 7’ όταν απείλησε από προσωπική προσπάθεια, αλλά στην συνέχεια δεν κατάφερε να προκαλέσει πολλά προβλήματα από τα δεξιά.

Αφελάι 7
Ο Ολλανδός έδειξε λίγο… νευρικός στα πρώτα λεπτά, αλλά… κάλμαρε μετά το τέρμα που σημείωσε στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης. Στα θετικά, η αφιέρωση του τέρματος στον Κούλη Δουρέκα, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο αντικαταστάθηκε, προκειμένου να πάρει… ανάσες ενόψει της Τούμπας.

Μήτρογλου 7
Ο Έλληνας επιθετικός, μπορεί να μην έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά έδωσε τις… μάχες του μεταξύ των Φυτανίδη και Λαζαρίδη, ενώ με το όμορφο τέρμα του στο 73ο λεπτό, έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να… ανασάνουν.

Φορτούνης 6
Ο νεαρός άσος πήρε μία ακόμα ευκαιρία από τον Βίτορ Περέιρα. Μπήκε ως αλλαγή στην θέση του Ντομίνγκεζ, ξεκίνησε… φουριόζος και με πολλά τρεξίματα, ειδικά από τα αριστερά και τον άξονα, ενώ είχε την… ασίστ στο γκολ του Μήτρογλου.

Ντοσεβί 6
Μπήκε στην θέση του Αφελάι, προκειμένου να προκαλέσει ρήγματα από τα αριστερά. Είχε μερικές επελάσεις, αλλά δεν μπόρεσε να προκαλέσει πολλά προβλήματα στον χώρο ευθύνης του Κιβρακίδη.

Κασάμι 6
Ο Ελβετός μπήκε στο ματς ως αλλαγή στο 78ο λεπτό στην θέση του Μανιάτη. Έδειξε αρκετά νευρικός, ενώ καθυστέρησε σε μερικά σημεία να κάνει την πάσα στους συμπαίκτες του, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πιέσουν.

Ξάνθη: Μεταγραφική αποστολή για τον Παπαδημητρίου
Live Chat ΑΕΚ-Κέρκυρα 3-0
Βαλβέρδε: «Δύσκολος αντίπαλος η Τσέλσι»
Ο νικητής της Eurovision έκανε πρόωρα Χριστούγεννα–Τα συγκινητικά λόγια μετά τη μεταμόσχευση καρδιάς
Κωνσταντινούπολη: Τούρκοι εθνικιστές εισέβαλαν στην Αγία Σοφία για να προσευχηθούν - Δείτε βίντεο
Μάκης Δημάκης: Νέα δισκογραφική «στέγη» - Δείτε το πρώτο του video clip
Έκρηξη βόμβας στη «καρδιά» της Νέας Υόρκης - Πληροφορίες για τραυματίες (pics&vids)
ΕΟΦ: Ανακαλείται το βρεφικό γάλα FREZYLAC της εταιρείας LACTALIS