Παναιγιάλειος - Παναθηναϊκός 0-1: Άνετο… πέρασμα από το Αίγιο (photos)

Νικηφόρο ήταν το πρώτο τεστ του Παναθηναϊκού επί ελληνικού εδάφους, καθώς επικράτησε 1-0 του Παναιγιάλειου σε φιλικό που πραγματοποιήθηκε στο Αίγιο.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου έδειξε πως βρίσκεται σε καλό… δρόμο στην προετοιμασία της για τις διπλές «μάχες» με την Σταντάρ Λιέγης στα προκριματικά του Champions League. Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Μάρκους Μπεργκ (9’) με τους «πράσινους» να χάνουν ευκαιρίες για μεγαλύτερη διαφορά. Από την άλλη, οι «ασπρόμαυροι» παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί, αν και βρίσκονται στις πρώτες μέρες της προετοιμασίας τους.

PAOPanaiMesa

Τα... πλάνα του Αναστασίου

Ο τεχνικός ηγέτης του «τριφυλλιού» άρχισε τον αγώνα με τον Κοτσόλη κάτω από τα δοκάρια, στα δεξιά ήταν ο Τριανταφυλλόπουλος, ο Νάνο αριστερά στην άμυνα. Σίλντενφελντ και Κουτρουμπής στο κέντρο της άμυνας. Ζέκα και Μέντες στον άξονα, Ατζαγκούν δεξιά και Χουχούμης αριστερά στη μεσαία γραμμή, Μπεργκ και Πέτριτς στην κορυφή.

Με Μπεργκ... οδηγό

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε με αξιώσεις στα καρέ του Σταυριανού μόλις στο 3’ αλλά Μπεργκ και Ζέκα δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την μπαλιά του Ατζαγκούν, ωστόσο, έξι λεπτά αργότερα, ο Μπεργκ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, έπειτα από ωραία σέντρα του Πέτριτς από τα αριστερά.

bergMesa

Οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν συγκεντρωμένοι στην αναμέτρηση, έχοντας την κατοχή της μπάλας, όμως, δεν τα… κατάφεραν στην τελική πάσα, με τον Γιάννη Αναστασίου να κάνει παρατηρήσεις προς τους ποδοσφαιριστές του για την τελική ενέργεια. Οι παίκτες του «τριφυλλιού» διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έφτασαν κοντά στο δεύτερο τέρμα στο 34’ αλλά ο Πέτριτς δεν κατάφερε να απειλήσει, με τους αμυντικούς των «ασπρόμαυρων» να διώχνουν.

Αλλαγές από Αναστασίου

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τέσσερις αλλαγές για τους «πράσινους», μια και ο Γιάννης Αναστασίου άφησε στα… αποδυτήρια τους Νάνο, Μπεργκ, Σίλντενφελντ και Κουτρουμπή, με τους Καρέλη, Λαγό, Σπυρόπουλο και Ντίνα να περνούν στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, το «τριφύλλι» απείλησε στο 48’ με τον Σπυρόπουλο, αλλά η προσπάθειά του έφυγε άουτ, ενώ στην συνέχεια, οι αλλαγές από Μουράτ Σεροπιάν και Γιάννη Αναστασίου έριξαν για λίγο τον ρυθμό του ματς.

PAOPanaiMesa01

Στα τελευταία λεπτά, ο Παναθηναϊκός έγινε πιο απειλητικός και προσπάθησε να πετύχει δεύτερο τέρμα, αλλά στο 65’ το σουτ του Κλωναρίδη κόντραρε και πέρασε κόρνερ, ενώ στο 70’ το σουτ του Καρέλη πέρασε άουτ. Εννέα λεπτά αργότερα, ο Τριανταφυλλόπουλος απείλησε έπειτα από κόρνερ, όμως η κατάληξη της μπάλας δεν ήταν στον στόχο και στο 82’ έπειτα από φάση διαρκείας, Ατζαγκούν, Ρισβάνης και Κλωναρίδης δεν κατάφεραν να απειλήσουν σημαντικά.

Θυμηθείτε το γκολ και την εξέλιξη της αναμέτρησης από το Onsports:

{livechat}1265216{/livechat}

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (20/05) - Πού θα δείτε το Άρης - Προμηθέας
Τένις: Άνοδος στο Νο 7 για τη Σάκκαρη
NBA: Με επική ανατροπή στους τελικούς της Δύσης οι Τίμπεργουλβς - «Έσπασαν» τη Νέα Υόρκη οι Πέισερς
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (20/05) - «Το πιο μάγκικο» ο ΠΑΟΚ