Εργοτέλης: Ντεμπούτο Μεχία στο φιλικό 2-2 με Χανιά

Την ευκαιρία να τεστάρει τους Καρντόσο και Μεχία είχε την Παρασκευή το απόγευμα ο Γιάννης Πετράκης στην φιλική αναμέτρηση του Εργοτέλη με τον ΑΟ Χανιά που έληξε ισόπαλη 2-2.

Ο πρώτος πήρε φανέλα βασικού και έδειξε πανέτοιμος για το ματς που έρχεται με τον Παναιτωλικό ενώ ο δεύτερος πήρε χρόνο συμμετοχής για πρώτη φορά και ξεκίνησε να ανεβάζει ρυθμούς. Ο τεχνικός των «κιτρινόμαυρων» επέλεξε να μην χρησιμοποιήσει όλους τους βασικούς μιας και Εργοτέλης θα δώσει ακόμα ένα φιλικό, το Σάββατο κόντρα στον Ηρόδοτο.

Ο Εργοτέλης σκόραρε με δύο πέναλτι των Χαντί και Χαλκιαδάκη. Ο πρώτος κέρδισε πέναλτι στο 45' και ανέλαβε την εκτέλεση του ανοίγοντας το σκορ. Στο πρώτο λεπτό της επανάληψης ο ΑΟ Χανιά ισοφάρισε, με σουτ του Πάγκαλου έξω από την περιοχή. Ο ίδιος παίκτης στο 52' με ατομική προσπάθεια και σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έκανε την ανατροπή για τους Χανιώτες (1-2). Ο Εργοτέλης κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ο Δωματάς κέρδισε πέναλτι και ο Μπρούνο ευστόχησε στην εκτέλεση του διαμορφώνοντας το τελικό 2-2. Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης οι δυο ομάδες αντάλλαξαν αναμνηστικά δώρα.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Αθανασίου, Τζανακάκης, Κοιλιάρας, Γιοβάνοβιτς, Σαρρής, Καρντόσο, Ρομάνο, Κοζορώνης, Χαντί, Μπαμ Μπαμ, Αναστασάκος. Έπαιξαν και οι: Χαλκιαδάκης, Χρυσοφάκης, Μεχία, Δωματάς, Ρέντζας, Μπουρσέλης.

Α.Ο. ΧΑΝΙΑ: Θεοδωρόπουλος, Πότσι, Βαλλιανός, Χατζηισαΐας, Παπατζίκος, Πιθαρούλης, Πάγκαλος, Μανωλάς, Λουκίνας, Τσάτσος, Παγώνης. Έπαιξαν και οι: Τσατσαρής, Μπουντόπουλος

Ιστιοπλοΐα: Το παγκόσμιο πρωτάθλημα Formula Kite στο Ιέρ