Στο Περιστέρι παίρνει βαθμούς ο Αστέρας

Η εκτός έδρας νίκη ήταν το φετινό απωθημένο για τον Αστέρα και κατάφερε να την πετύχει στη 10η εξόρμηση εκτός Τρίπολης, στο… φιλόξενο Περιστέρι.

Οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη κατόρθωσαν να «σπάσουν» τη φετινή κατάρα και πήραν «τρίποντο» σε γήπεδο πιο μακριά από τη σήραγγα του Αρτεμισίου, στο Περιστέρι, όπου η παράδοση τους θέλει να μην χάνουν. Αυτή ήταν η τέταρτη φορά που οι Αρκάδες επισκέφτηκαν σε επίσημο παιχνίδι τον Ατρόμητο και μετρούν δύο νίκες και δύο ισοπαλίες.

Στην πρώτη χρονιά του Αστέρα στη Super League, οι παίκτες του Παναγιώτη Τζαναβάρα, με γκολ των Νταμόντε και Τσέζαρεκ, είχαν νικήσει 2-0. Ακολούθησαν δύο «λευκές» ισοπαλίες τις περιόδους 2009-10 και 2010-11, ενώ στο κυριακάτικο παιχνίδι (29/01), οι Αρκάδες απέδρασαν με το «διπλό» από το Περιστέρι, με 1-0, χάρη σε γκολ του Μπαρτολίνι.

Αξίζει να σημειωθεί, πως η έδρα του Ατρόμητου δεν είναι η μόνη που η ομάδα της Τρίπολης δεν έχει γνωρίσει ακόμη την ήττα στη Super League. Από τους συλλόγους που αγωνίζονται αυτή τη στιγμή στην πρώτη τη τάξει κατηγορία, ο Αστέρας έχει θετική παράδοση και στην Κέρκυρα. Σε δυο αναμετρήσεις με τους Φαίακες, οι Αρκάδες μετρούν μια νίκη, τον Οκτώβριο του 2010 με 2-1, αλλά το παιχνίδι είχε διεξαχθεί στο Παμπελοποννησιακό, ενώ πριν δύο εβδομάδες, στις 15/01, είχαν πάρει το βαθμό της ισοπαλίας (0-0).

31/10/10 Κέρκυρα - Αστέρας Τρίπολης 1-2

Γκαρμπαχόσα: «Με παίκτες της Euroleague η Ισπανία για την Κίνα»
Ολυμπιακός: Νοκ άουτ ο Ανδρούτσος, αγωνία για Φορτούνη
Απίστευτο τρολάρισμα στο facebook της ΠΑΕ ΑΕΛ
«Μισός» ΠΑΣ Γιάννινα στη Νέα Σμύρνη
Είδηση - «βόμβα»: Αλλάζουν τα όρια ταχύτητας στις Εθνικές Οδούς!
Νέες σοκαριστικές λεπτομέρειες: Οι οδηγίες του GPS προκάλεσαν το πολύνεκρο τροχαίο στη Θεσσαλονίκη;
Σεισμός Μεξικό: Δεκάδες νεκροί και εγκλωβισμένοι σε φλεγόμενα κτήρια (pics+vid)
Ανείπωτη τραγωδία: Νεκροί τρεις νέοι σε τροχαίο στο κέντρο της Θεσσαλονίκης