Ένταση και διακοπή στο Νίκη Βόλου-ΑΕΛ

Η επέμβαση της αστυνομίας ηρέμησε τα πνεύματα ανάμεσα στους οπαδούς της Νίκης Βόλου με την ΑΕΛ – Οριστική διακοπή στην αναμέτρηση.

Η τοπική κόντρα στη Θεσσαλία, δυστυχώς είχε ως αποτέλεσμα να υπάρξουν επεισόδια στο Πανθεσσαλικό στάδιο του Βόλου. Εκεί η τοπική Νίκη αντιμετώπιζε την ΑΕΛ. Η παρουσία φιλοξενούμενων οπαδών που ταξίδεψαν απ’ τη Λάρισα, συν τα μέτρα ασφαλείας που δεν ήταν έντονα, έφεραν επεισόδια.

Στο βόρειο πέταλο του σταδίου, βρήκαν την ευκαιρία οπαδοί να προσπαθήσουν να κινηθούν ο ένας εναντίον του άλλου. Δημιουργήθηκε ένταση προς το τέλος του πρώτου μέρους, στην ανάπαυλα κι όλα έγιναν χειρότερα στο 48’ όταν και ο διαιτητής διέκοψε το ματς. Η αστυνομία για να μην συνεχιστούν τα επεισόδια, έκανε χρήση κρότου λάμψης κι έτσι φάνηκε να ηρεμεί η κατάσταση.

Την ίδια ώρα απ’ τα μεγάφωνα ακούγονταν παραινέσεις για να εκκενωθεί το γήπεδο προκειμένου να συνεχιστεί το ματς. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με το σκορ για είναι στο 1-2.

Τελικά μετά από 1,5 ώρα περίπου, δεν έγινε δυνατό να αδειάσει το γήπεδο για να συνεχιστεί η αναμέτρηση. Αποφασίστηκε λοιπόν η οριστική διακοπή της αναμέτρησης και η τύχη της θα κριθεί στον αθλητικό δικαστή.

Έκτη στο Diamond League η Τζένγκο
Super League: Ντέρμπι ΠΑΟΚ - ΑΕΚ με φόντο τη στέψη ή την παράταση - Το πρόγραμμα και η βαθμολογία
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (28/04) - Πού θα δείτε το ΠΑΟΚ - ΑΕΚ και τη Super League