Αμανατίδης: «Δίκαιη η ισοπαλία με τον Παναθηναϊκό Β»

Δίκαιο χαρακτήρισε το 1-1 κόντρα στον Παναθηναϊκό Β ο προπονητής του Μακεδονικού, Γιώργος Αμανατίδης

Αναλυτικά το σχόλιο του τεχνικού των «πρασίνων»:

«Όπως είχαμε πει από πριν, ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, απέναντι σε μια ομάδα που έχει πολλή ενέργεια και αυτό φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο. Θα έλεγα ότι στο πρώτο ημίχρονο εμείς ελέγχαμε το παιχνίδι, βάλαμε και το γκολ, δημιουργήσαμε και τις προϋποθέσεις μετά να κάνουμε και ένα δεύτερο γκολ με δύο-τρεις ευκαιρίες και κάποια σουτ που κάναμε, με τον Ζαννάκη, με τον Τσιλιγγίρη, με τον Σιμόνι… Αλλά δεν ήρθε το γκολ.

Από κει και πέρα, στο δεύτερο ημίχρονο, είπαμε να κλείσουμε τους χώρους – γιατί ο αντίπαλος στην ουσία ρίσκαρε περισσότερο – και να βρούμε τις φάσεις μας στην κόντρα για να κάνουμε το γκολ. Μέχρι ένα σημείο, μέχρι και το 80′ περίπου, ο αντίπαλος δεν είχε μπει μέσα στην περιοχή μας, τα πήγαμε πολύ καλά σε αυτό. Ώσπου ήρθε ένα σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και έγινε το 1-1. Από κει και πέρα έγιναν οι αλλαγές, με Μιλισάβλιεβιτς και Μουγκουλούσι, είχαμε και δύο ευκαιρίες, μία με τον έναν και μία με τον άλλο, για να πάρουμε το παιχνίδι, αλλά δεν έγιναν γκολ. Θεωρώ ότι, έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, δίκαια ήρθε η ισοπαλία».