Αιγινιακός - Πιερικός 1-1 (photos)

Χωρίς νικητή το ντέρμπι της Πιερίας ανάμεσα σε Αιγινιακό και Πιερικό (1-1), με τους γηπεδούχους να μένουν πίσω στη μάχη για την τριάδα.

Αν και σε μέτρια σεζόν φέτος, ο Πιερικός ήταν αυτός που πήρε το προβάδισμα στο ντέρμπι με τον Αιγινιακό ο οποίος φαίνεται πως έχει κάνει «κοιλιά» μετά τα συνεχή επιτυχή αποτελέσματα των προηγούμενων αγωνιστικών. Οι γηπεδούχοι, κατάφεραν τουλάχιστον να... σώσουν τον βαθμό λίγο πριν το φινάλε. Έτσι, ο Αιγινιακός έφτασε στους 26 βαθμούς και παρέμεινε 6ος, με τον Πιερικό να είναι 7ος έχοντας 24 βαθμούς.

Μπροστά σε λίγους... ηρωικούς φιλάθλους και σε ένα τραγικό αγωνιστικό χώρο άρχισε το ματς στην Πιερία. Ο Αιγινιακός, με τη λάσπη να δυσκολεύει τις προσπάθειες και των 22 παικτών, ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή του σε γκολ. Ο Πιερικός κράτησε το μηδέν στην άμυνα και στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας μάλιστα και στο γκολ στο 71' με τον Καραγιαννίδη. Ο Αιγινιακός πίεσε ως το τέλος για να φτάσει στην ισοφάριση, κάτι που κατάφερε στο 87' με τον Μπάρος, μετά από φάση διαρκείας.

Αιγινιακός (Στ. Διαμαντόπουλος): Τόλιος, Λιόλιος, Μπερτέν, Αραμπατζής, Γιαζιτζόγλου, Ρίκκα (79' Ντος Σάντος), Φαμπίνιο, Πέντα, Ντεβέσα (63' Κυνηγόπουλος), Γουέλκαμ, Καζάκης.

Πιερικός (Θ. Γράφας): Παπατολίκας, Λαμπάκης, Ντόσης, Καραγιαννίδης, Καρτσαμπάς, Παλιάτσιος, Μπουζούκης, Τσιάρας, Σταματής, Γιαννούλης, Μυστακίδης (78' Μυστακίδης)

Γκουαρντιόλα: «Η μοίρα στα χέρια μας»
Euro 2024: Έτσι θα πάνε στα τελικά Γαλλία, Γερμανία, Ολλανδία
Αποδέχτηκε την πρόταση του Κοτς και αναλαμβάνει διοικητικό ρόλο στην Φενέρ ο Ατζούν
Το «El Clasico» Άρης – ΠΑΟΚ κρίνει το πρωτάθλημα και είναι στη Nova!