Παναχαϊκή-Ηρακλής Ψαχνών 3-0 (video)

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Παναχαϊκή και επικράτησε 3-0 του Ηρακλή Ψαχνών στο πρώτο της παιχνίδι στο πρωτάθλημα.

Οι Πατρινοί από το ξεκίνημα είχαν τον έλεγχο του αγώνα και στο 19’ άνοιξαν το σκορ με τον Μπαλού. Στο 30’ ο Ντα Κόστα με πέναλτι πέτυχε το 2-0, ενώ το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ζλατκόφσκι, με κοντινό πλασέ στις καθυστερήσεις για το 3-0.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Παναχαϊκή ήταν πιο απειλητική και είχε την κατοχή της μπάλας, ενώ ο Ηρακλής Ψαχνών δεν έπαιρνε επιθετικές πρωτοβουλίες. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο το πρέσινγκ των Πατρινών έγινε πιο έντονο και στο 19’ ο Ντα Κόστα εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μπαλού με κεφαλιά έκανε το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα, ο διαιτητής Αντωνίου καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γκεμίση πάνω στον Στεργίδη στη γραμμή της περιοχής, με τους ανθρώπους του Ηρακλή Ψαχνών να διαμαρτύρονται πως είναι φάουλ εκτός περιοχής και όχι πέναλτι.

Η απόφαση του ρέφερι δεν άλλαξε και ο Ντα Κόστα ανέλαβε την εκτέλεση, γράφοντας το 2-0. Ως εκείνο το σημείο η ομάδα της Εύβοιας δεν είχε κάνει ούτε μια τελική, ενώ απείλησε στο 40’ με ένα σουτ του Φλίγκου, που πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με την Παναχαϊκή να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα και τους παίκτες του Γιώργου Κούτση να προσπαθούν να απειλήσουν. Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που δημιουργούσαν ευκαιρίες στα καρέ του Μανιάτη, ειδικά από στημένες φάσεις. Τελικά η Παναχαϊκή πέτυχε και τρίτο γκολ, με τον Ζλατκόφσκι να διαμορφώνει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων για το τελικό 3-0.

Παναχαϊκή (Δημήτρης Σπανός): Μπαλασάκης, Ασίγκμπα, Κάργας, Μπαλού, Πατινιώτης, Γκαντιάγκα, Αναστασόπουλος (81’ Αναστασόπουλος), Στεργίδης, Ντα Κόστα (75’ Χαρτσιάς), Ζλατκόφσκι, Μαρουκάκης

Ηρακλής Ψαχνών (Γιώργος Κούτσης): Μανιάτης, Παληγεώργος, Μπακομήτρος, Ραπτάκης, Παπαδόπουλος, Νάκας, Γκεμίσης (81’Λόμπα), Ράντι (86’ Κόσουτιτς), Ποσίνκοβιτς (61’ Δηλαβέρης), Γουόρντεν, Φλίγκος