Ηρακλής Ψαχνών – Απόλλων Σμύρνης 0-1

Το γκολ του Χατζή στο 55’ έκρινε την φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην Εύβοια

Επιτυχημένο ήταν το φιλικό «τεστ» απέναντι στον Ηρακλή Ψαχνών για τον Απόλλωνα Σμύρνης που έφυγε νικητής με 1-0 από την Εύβοια. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι έδειξαν καλό πρόσωπό αλλά θέλουν δουλειά στην τελική προσπάθεια.

Οι παίκτες του Κούτση ήταν πιο δραστήριοι στο πρώτο 45λεπτο έχοντας ευκαιρίες στο 3’ με τον Φλίγκο, στο 11’ με τον Ράντι και στο 31’ με τον Παλαιολόγο, χωρίς όμως να παραβιάσουν την εστία του Πίτκα. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο 54’ να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα όταν ο Κυριάκος εκτέλεσε φάουλ και ο Χατζής με κεφαλιά νίκησε τον Μελίσσα, με το 1-0 υπέρ της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» να μένει ως το σφύριγμα της λήξης.

Ηρακλής Ψαχνών (Γ. Κούτσης): Μελίσσας, Παληγεώργος,(46' Λόμπα, 82' Χατζηστάμου) Παπαδόπουλος, Μπακομήτρος, Ραπτάκης, Πατσατζόγλου Χρ. (21' λ.τ.Γκεμίσης), Παλαιολόγος, Φλίγκος (46' Πολίτης), Ράντι, Νάκας (73' Δηλαβέρης), Ποσίνκοβιτς.

Απόλλων Σμύρνης (Ν. Κωστένογλου): Πίτκας, Κυριάκος (57' Χατζηζήσης), Γκόλιας (74' Ψύρρας, 88' Βασιλαντωνόπουλος), Κύργιας (71' Κοτσώνης), Γεωργίου (46' Καρακώστας), Χατζής (56' Ηρακλής), Γκονζάλες (74' Σέτι, 88' Φουκαράς), Φαρινόλα (56' Λαγός), Νανία (46' Βάντερσον), Αλίπιο (46' Ανγκούλο), Κυβελίδης (60΄Ενρίκο).

AEK: Η όμορφη «κιτρινόμαυρη» ιστορία του Τάσου με τη φανέλα του Σαμπανάτζοβιτς
Γκιώνης: Συγκλονιστική φωτογραφία με την ελληνική σημαία μετά την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες