ΑΕΚ – Ηλυσιακός 7-1: Εντυπωσιακή Ένωση και… σόου Μάνταλου!

Αρκετά ανεβασμένη η ΑΕΚ, επικράτησε 7-1 του Ηλυσιακού σε φιλικό που έγινε στα Σπάτα και στο οποίο ξεχώρισε με την απόδοσή του ο Πέτρος Μάνταλος.

Σαρωτικά άρχισε το πρώτο ημίχρονο στο φιλικό η ΑΕΚ, σκοράροντας πέντε φορές και σταματώντας άλλες τρεις στα δοκάρια του Ηλυσιακού. Κινητήριος μοχλός της ομάδας του Τραϊανού Δέλλα, ήταν ο Πέτρος Μάνταλος, ο οποίος… όργωσε το γήπεδο, ενώ αρκετά καλά δείγματα γραφής έδειξε και ο Μπαρμπόσα για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Θετικός και ο Μάρκος Ντούνης, με καλά στοιχεία στο παιχνίδι του.

Βέβαια, από το ματς αυτό δεν μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα καθώς η δυναμικότητα του αντιπάλου δεν το επιτρέπει, όμως, ήταν αρκετά ενθαρρυντικό για την Ένωση το γεγονός ότι βρήκε δίχτυα και αξιοποίησε πολλές από τις ευκαιρίες που έφτιαξε, ενώ είχε και πλουραλισμό στο σκοράρισμα.

Το σκορ για την ΑΕΚ άνοιξε στο 8’ με τον Αραβίδη, ενώ οι Λαμπρόπουλος (22’), Ντούνης (26’), ο Παραράς με αυτογκόλ στο 39’ και ο Μάνταλος στο 42’ πέτυχαν τα γκολ για το 5-0 του ημιχρόνου. Στο 50’ ο Αμανατίδης μείωσε για τον Ηλυσιακό, ενώ η ΑΕΚ πέτυχε δυο ακόμα τέρματα, με τους Ζόριτς στο 66’ και Πλατέλλα στο 80’. Η Ένωση είχε τρία δοκάρια στο πρώτο τέταρτο, με τους Ντούνη, Μπαρμπόσα και Μάνταλο!

ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Γεωργέας, Γροντής, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Φαγιέ, Κορδέρο, Μπαρμπόσα, Μάνταλος, Μ. Ντούνης, Αραβίδης. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Π. Ντούνης, Μπακάκης, Πεταυράκης, Σαρρής, Σβάρνας, Ρόβας, Τσεβάς, Ζόριτς, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Ντακόλ.

Ηλυσιακός: Κουνάδης, Μητσόπουλος, Χατζηγιαννάκος, Παραράς, Παπαδόπουλος, Φλέγγας, Χίος, Κοβάτσης, Θαναηλάκης, Κατσιγιάννης και Φούντας. Στο δεύτερο μέρος έπαιξαν και οι Μάνος, Σχίζας, Βουτυράς, Γιώργος και Δημήτρης Καραϊνδρος, Κούρτης, Αμανατίδης, Στρίγγας, Ρίζος, Γουργιώτης και Μωυσιάδης

Μεταγραφές, Ντόρτμουντ: Τέλος ο Ρόις - Αποχωρεί στο τέλος της σεζόν