Bήμα παραμονής για την ΑΕ Ποντίων

Σημαντική νίκη που αποτελεί βήμα παραμονής στην κατηγορία έκανε η ΑΕ Ποντίων που κέρδισε με 2-0 στην έδρα της τον Εορδαϊκό.

Η ομάδα του Γιώτη Σταματόπουλου ήθελε πάση θυσία τη νίκη για να διατηρήσει τις ελπίδες παραμονής στην κατηγορία και την κατέκτησε χάρη στη «χρυσή» αλλαγή του Κυρτέγου. Ο παίκτης της ΑΕ μπήκε στο 60ό λεπτό και όπως αποδείχτηκε ήταν αυτός που έλειπε από την ομάδα της Κατερίνης, καθώς οι εκτελέσεις των στημένων που πραγματοποίησε οδήγησαν στα δύο γκολ της ομάδας του.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία του αγώνα ανήκε στους φιλοξενούμενους, καθώς στο 5ο λεπτό σε σέντρα του Τομαρά από δεξιά, ο Αγγος έπιασε εν κινήσει σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λαζαρίδη.

Στο 30ό λεπτό η ΑΕ Ποντίων «ανταπέδωσε» την ευκαιρία, όταν ο Μουρατίδης έβγαλε μπαλιά στον Γούλα που πλάσαρε συρτά αλλά ο τερματοφύλακας του Εορδαϊκού, Λοντίγκιν απέκρουσε με πόδια.

Στο 53΄ οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ που εκτέλεσε ο Σαββίδης από αριστερά, ο Κομβολίδης έπιασε κεφαλιά, αλλά η μπάλα βγήκε άουτ.

Στο 68ο λεπτό η ΑΕ Ποντίων άνοιξε το σκορ με τον Παπαγιαννόπουλο μετά από εκτέλεση φάουλ του Κυρτέγου.

Εξι λεπτά αργότερα (74΄) ο Εορδαϊκός έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Βεϊδαμενίδης με προβολή έκοψε την τελευταία στιγμή τον Παυλίδη που ετοιμαζόταν να σουτάρει.

Στο 76ο λεπτό η ΑΕ Ποντίων «κλείδωσε» τη νίκη με γκολ του Τροϊρη. Ηταν και πάλι η «χρυσή» αλλαγή, ο Κυρτέγος που εκτέλεσε κόρνερ και ο Τροϊρης με πλασέ στο πρώτο δοκάρι έγραψε το 2-0.

Διαιτητής: Τσαλουχίδης (Κιλκίς). Βοηθοί:  Αποστολίδης, Λαζαρίδης (Κιλκίς).

Κίτρινες: Λιόλιος, Τσιανάκας, Αγγος, Ταφαρλής.

ΑΕ ΠΟΝΤΙΩΝ (Γιώτης Σταματόπουλος): Λαζαρίδης, Βεϊδαμενίδης, Νάιντος, Παπαγιαννόπουλος, Γούλας (69΄ Παπαδόπουλος), Σαββίδης, Τροίρης, Λιόλιος, Βελώνης (60΄ Κυρτέγος), Κομβολίδης (79΄ Παπαστεργίου), Μουρατίδης.

EOΡΔΑΪΚΟΣ (Γιώργος Στράντζαλης): Λοντίγκιν, Ταφαρλής, Τσιανάκας (75΄ Κουρούπης), Δεληζήσης, Καραμπατζάκης, Παυλίδης (78΄ Σικαλόπουλος), Μπελεβέτης, Κουτσουρές, Αγγος, Προβίδας, Τομαράς (65΄ Πασιαλής).

Γκραντ: “Ένα ματς όλη η σεζόν”
Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”
Τζόκερ: Νέο τζακ ποτ - Πόσα χρήματα θα μοιράσει το Μ. Σάββατο
Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: Οι διαιτητές για το Game 4 στο ΣΕΦ