Λαχτάρισε αλλά νίκησε τον Βύζαντα με 3-2 η Μαγούλα

Με γκολ του Δημητριάδη στο 90’ ο Αστέρας πήρε το τρίποντο

Αν και το ματς του Αστέρα Μαγούλας με τον Βύζαντα έδειχνε να «κλειδώνει» πριν καν τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου, το φινάλε του έκρυβε συγκινήσεις καθώς οι Μεγαρείς φρόντισαν να διεκδικήσουν με αξιώσεις τον βαθμό της ισοπαλίας.

Μόλις στο 7ο λεπτό λοιπόν ο Δωματάς έκανε την μπαλιά στον Δημητριάδη που με προβολή νίκησε τον Διαμαντάρα ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ 3 λεπτά αργότερα ο Ασλανίδης με δυνατό σουτ κατάφερε να στείλει για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα του Βύζαντα. Όμως οι παίκτες του Θανάση Σταματόπουλου δεν κατέθεσαν τα όπλα και κατάφεραν πριν το ημίχρονο να μειώσουν και να ξαναμπούν στο ματς καθώς στο 27’ ο Νικολέτος εκτέλεσε φάουλ και ο Τσακιράκης με κεφαλιά νίκησε τον Μπαλασάκη γράφοντας το 2-1.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν ανάλογος του πρώτου μέρους και το ενδιαφέρον αναθερμάνθηκε στα τελευταία λεπτά. Συγκεκριμένα, στο 88’ ο Μαζιώτης με δυνατό σουτ από τα 30 μέτρα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον πορτιέρο του Αστέρα κι έφερε το ματς στα ίσια. Όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν τελικά να πάρουν το τρίποντο με τον Δημητριάδη στο 90’ με κεφαλιά από κοντά να νικάει τον Διαμαντάρα για το τελικό 3-2 που φέρνει την ομάδα τη Μαγούλας στους 20 βαθμούς, με τον Βύζαντα να μένει στους 8.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΓΟΥΛΑΣ (Δημήτρης Μαγκαφίνης): Μπαλασάκης, Κοτίτσας, Τριάντος, Στρατομήτρος, Παπαευθυμίου, Πέλερμαν (54' Κανελλόπουλος), Ασλανίδης, Αντωνόπουλος, Ντιέγκο, Δωματάς (60' Καραγιάννης), Δημητριάδης (91' Ιβιτς)

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ (Θανάσης Σταματόπουλος): Διαμαντάρας, Δελάρδας, Ταμπάκης, Τσακιράκης, Παπαδημητρίου, Λέκκας, Μαζιώτης Ιερ., Νικολέτος (68' Μεντί), Μιχαλόπουλος, Ζάρκος, Μπελέρης