Ματσάρα χωρίς νικητή για Φωκικό και Ολυμπιακό Βόλου

Εντυπωσιακό παιχνίδι με τέσσερα γκολ, χαμένο πέναλτι αλλά όχι και νικητή (2-2) έγινε στην Άμφισσα ανάμεσα στους γηπεδούχους και την ομάδα της Μαγνησίας.

Ο Ολυμπιακός Βόλου παρότι δεν ήταν στην καλύτερη δυνατή κατάσταση... αρνήθηκε να χάσει και σε μια από τις πιο δυνατές έδρες της κατηγορίας. Ο Φωκικός δυο φορές προηγήθηκε αλλά ισοφαρίστηκε ισάριθμες, με το τελικό αποτέλεσμα να του αφήνει ένα αίσθημα... αδικίας, αφού είχσε ευκαιρίες και μπορούσε να πάρει τη νίκη, κόντρα στην καλύτερη ομάδα της κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα μόλις στο 10' με ωραία εκτέλεση φάουλ του Άλβαρεζ, όμως, ο ίδιος παίκτης στο 30' έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-0 αφού αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Έτσι, ο Ολυμπιακός Βόλου κατάφερε στο 40' να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με ένα ακόμα γκολ από τον Μάριο Γκούρμα. Το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο έγινε ιδιαίτερα δυνατό, με τον Ηλία Σολάκη να αποβάλλεται από τον πάγκο του Ολυμπιακού Βόλου και τον Φωκικό στο 81' να παίρνει προβάδισμα ξανά με τον Φράγκο, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Βόλος είχε δοκάρι με τον Δεινόπαπα! Τελικά, οι φιλοξενούμενοι πήραν τον βαθμό με τον Πινδώνη να σκοράρει στο 87' και να διαμορφώνει το τελικό 2-2 στην Άμφισσα.

ΦΩΚΙΚΟΣ: Λανζάνο, Πεχλιβανόπουλος, Άλλα, Ράντι (68' Γεωργουσόπουλος, Σκαρίμπας (63' Πολυχρονάκης), Θέος, Φράγκος, Σιμονιάν, Άλβαρεζ, Τζέκος, Ασίγκμπα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Γεωργίου, Καρράς, Κατσιαρός, Γιαλούσης, Κωστούλας, Πινδώνης, Κριστομπάλ, Καπετάνος (61' Κατσίκης), Νικολιάς, Γκούρμα, Δεινόπαπας (87' Ιωάννου)