«Αέρας» στα Μέγαρα τα Χανιά, 2-0 τον Βύζαντα

Νέα μεγάλη νίκη για τους Κρητικούς που επικράτησαν 2-0 στην έδρα του Βύζαντα και διατηρήθηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό Βόλου.

Η ομάδα του Μουράτ Σεροπιάν πήρε δεύτερη σερί νίκη τις τελευταίες αγωνιστικές κι ανέβηκε έτσι στους 19 βαθμούς, χάρη στα γκολ που πέτυχαν, από ένα στο μέσο περίπου κάθε ημιχρόνου, με τον Βύζαντα να γνωρίζει ακόμα μια ήττα και να βυθίζεται ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία.

Τα Χανιά κατάφεραν να προηγηθούν με τον Λουκίνα στο 15', σε μια φάση που οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ, με τον Βύζαντα να προσπαθεί να επανέλθει στο ματς αλλά να μην τα καταφέρνει. Στο δεύτερο ημίχρονο έλειψαν οι μεγάλες φάσεις, με τα Χανιά να βρίσκουν και δεύτερο γκολ ξανά από τον Λουκίνα, στο 75' της αναμέτρησης και να κλειδώνουν με αυτόν τον τρόπο την 5η νίκη τους σε 10 αγωνιστικές.

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ: Λούκιτς, Δελάρδας, Μανδύλης, Παπαευθυμίου, Γιάντριτς, Μπελέρης (75' Κοντούλης), Ζάρκος, Σταμόγιαννος (51' Ι. Μαζιώτης), Αρναρέλης, Μεντί, Α. Μαζιώτης (68' Λέκκας)

ΧΑΝΙΑ: Θεοδωρόπουλος, Παγώνης, Μανωλάς, Χατζηησαΐας, Παπατζίκος, Τσάτσος (58' Κοσταντίνοφ), Ζντράβκοβιτς, Πάγκαλος (88' Πάτας), Λουκίνας, Πότσι (66' Τσατσαρής), Μπουντόπουλος

Παναθηναϊκός – Άρης 1-0: Κυπελλούχος κι ευρωπαίος με… buzzer beater του Βαγιαννίδη!
Χάντμπολ: Έχασε τον ευρωπαϊκό τίτλο στα πέναλτι ο Ολυμπιακός
Παναθηναϊκός AKTOR: Μπελόσεβιτς, Ντιφαλά και Ρότσα οι διαιτητές του τελικού
Παπαπέτρου: "Είμαστε μια γροθιά, έτοιμοι για τον τίτλο"