Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία για τον Πανσερραϊκό…

Τα… ρέστα του για την κατάληψη μιας θέσης στα play offs της Football League παίζει ο Πανσερραϊκός, ο οποίος επικράτησε 3-0 του Βύζαντα Μεγάρων στις Σέρρες και διατήρησε τις όποιες ελπίδες έχει μέχρι την τελευταία αγωνιστική.

Τα «Λιοντάρια» έφτασαν τους 65 βαθμούς, δύο λιγότερους από τη Νίκη Βόλου που έκανε το ρεπό της και θέλουν νίκη στην αυλαία του πρωταθλήματος με τον Φωκικό στην Άμφισσα και παράλληλα νίκη του Εργοτέλη στο Πανθεσσαλικό επί των «κυανόλευκων» για να «κλέψουν» την τελευταία θέση και να πάνε στο μίνι πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι άρχισε με αφισβητούμενη φάση, καθώς στο 4’ ο Σιώκος βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Κουτζαβασίλη, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για πέναλτι, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί η αναμέτρηση, ενώ στο 17’ ο Κόντος εκτέλεσε το φάουλ, ο Δημαράκης έδιωξε στην γραμμή, με τους γηπεδούχους να «φωνάζουν» για γκολ, θεωρώντας πως η απόκρουση ήταν αντικανονική.

Μάλιστα, στο 45’ ο Μαρίνης σκόραρε για τους φιλοξενούμενους, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ και δύο λεπτά αργότερα, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Τσιμίκας άνοιξε το σκορ για τον Πανσερραϊκό με δυνατό σουτ εκτός περιοχής.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Σερραίοι προσπάθησαν να ελέγξουν τον ρυθμό της αναμέτρησης και κατάφεραν να «κλειδώσουν» το «τρίποντο» στο 81’ με τον Τοντόροφ, ο οποίος έκανε το 2-0 για τα Λιοντάρια και δύο λεπτά αργότερα, ο Κόντος με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τον Πανσερραϊκό.

Διαιτητής ήταν ο Γιαννουλάκης (Χανίων), ο οποίος έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Κ. Τριανταφύλλου, Στεφανίδη, Μανδύλη και Μαρίνη.

Πανσερραϊκός (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Ράνιτς (84΄ Καρασαλίδης), Σίμιτς (53΄ λ.τ Στεφανίδης), Τοντόροφ, Κόντος, Μπονέρης (64΄ Κασσέρης), Μπριλάκης, Παρασκευαΐδης, Τριανταφύλλου Κ., Τσιμίκας, Τσαούσης.

Βύζας Μεγάρων (Μίλτος Γκόφας): Δημαράκης, Μανδύλης, Γρομητσάρης, Πούρνος, Αρναρέλης, Βλάχος Π., Σιώκος (60΄ Βλάχος Θ.), Νικολόπουλος (77΄ Ταμπάκης), Δημητρίου, Κατράνας, Μαρίνης (51΄ Νικολέτος).

Ιστιοπλοΐα: Το παγκόσμιο πρωτάθλημα Formula Kite στο Ιέρ