Ανατροπή παραμονής με Κρολ ο Βύζας

Νίκη που τον έφερε πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού πανηγύρισε ο Βύζας Μεγάρων, με τον Κρολ να ανατρέπει το 0-1 της Καλλιθέας.

Πλέον ο Βύζας ανάσανε, καθώς βρέθηκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, απέναντι στην αδιάφορη, αλλά επικίνδυνη Καλλιθέα. Το παιχνίδι έγινε κεκλεισμένων των θυρών, επειδή η διοίκηση των Μεγαριτών δεν είχε σφραγίσει τα εισιτήρια, ωστόσο από τις ανοιχτές πόρτες μπήκαν σχεδόν 600 φίλοι του Βύζαντα στο γήπεδο. Μάλιστα ο διαιτητής ζήτησε να αδειάσει η εξέδρα στο ημίχρονο για να συνεχίσει το παιχνίδι.

Στα αγωνιστικά, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, καθώς μόλις στο 4’ ο Ατματζίδης έκανε το 0-1. Το γκολ αυτό αιφνιδίασε τον Βύζαντα που δεν μπόρεσε να απαντήσει άμεσα και το ημίχρονο έληξε με την Καλλιθέα να προηγείται. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν, με τον Κρολ στο 56’ να σπρώχνει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα από σέντρα του Αρναρέλη για το 1-1. Στη συνέχεια ο Βύζας πίεσε για το γκολ της νίκης και στο 75’ ο Αρναρέλης είχε σουτ στο δοκάρι. Στο 84’ με κεφαλιά ο Κρολ, μετά από σέντρα του Αρναρέλη έκανε το 2-1, πανηγυρίζοντας έξαλλα το γκολ της νίκης.

Βύζας Μεγάρων (Μίλτος Γκόφας): Πουρής, Νικολόπουλος, Λιόλιος (79’ Μανδύλης), Γρομητσάρης, Γκεμίσης (60’ Δημητρίου), Κρολ, Μπιτσάκος, Θ. Βλάχος, Π. Βλάχος, Σπαγής (31’ Αρναρέλης), Μαρίνης

Καλλιθέα (Λύσανδρος Γεωργαμλής): Κατσούλης, Μουσταφίδης, Αρβανίτης, Χατζόπουλος, Τρεκαρίτσι, Πίκολο, Κατσικογιάννης (58’ Σταύρου), Ατματζίδης (66’ Σεμπέκος), Ντακόλ, Φαγιέ, Βιγιαρέχο

Ιστιοπλοΐα: Το παγκόσμιο πρωτάθλημα Formula Kite στο Ιέρ