Αναγεννήθηκε η Επανομή, 2-1 την Καλλονή

Τη δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα κατάφερε να πάρει η Αναγέννηση Επανομής, νικώντας την ομάδα της Λέσβου στο «Νίκος Σαράφης».

Παρά το γεγονός ότι ήταν, ως σήμερα (03/02), ουραγός στο πρωτάθλημα και υποδέχθηκε χωρίς φιλάθλους την Καλλονή, η Αναγέννηση έδειξε πως πράγματι έχει δυνατότητες και δεν πιστεύει άδικα στο όνειρο της παραμονής. Η ομάδα της Επανομής κατάφερε να πάρει τη νίκη 2-1 κόντρα στους νησιώτες, μόλις τη δεύτερη στο πρωτάθλημα φέτος, και να δείξει ότι θα διεκδικήσει ως το φινάλε όλες τις ελπίδες που της αναλογούν για την παραμονή στη Football League.

Μπορεί το «Νίκος Σαράφης» να ήταν άδειο από κόσμο, αφού η διοίκηση της Αναγέννησης δεν κατάφερε να «σφραγίσει» τα εισιτήρια, το ματς όμως ήταν… γεμάτο και πρόσφερε αρκετή δράση, τρία γκολ και τρεις βαθμούς στην Επανομή. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σε όλο το πρώτο ημίχρονο και πήραν προβάδισμα δυο τερμάτων, με τον Τζόσουα Σίλβα στο 29’ να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά και τον Λαμπρόπουλο με αυτογκόλ – με τη βοήθεια και του αέρα – να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ στο 40’.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, ήταν ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο αλλά δεν κατάφεραν να αποσπάσουν ούτε το βαθμό της ισοπαλίας. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ είδε το δυνατό άνεμο στην Επανομή να της χαμογελάει, σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, και στο 63’ ο Μωυσίδης ήταν αυτό που άθελά του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Αναγέννησης για το 2-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα αφού στο 73’ ο Ντιμπαλά έχασε την τελευταία καλή ευκαιρία για την Καλλονή.

Έτσι, η Αναγέννηση Επανομής πήρε το δεύτερο τρίποντο για φέτος, έφτασε τους 10 βαθμούς στο πρωτάθλημα κι ελπίζει σε… επανεκκίνηση για να προλάβει το τρένο της παραμονής. Την ίδια ώρα, η ΑΕΛ Καλλονής έμεινε στους 26 βαθμούς και βλέπει τις θέσεις της ανόδου να… απομακρύνονται, καθώς δεν κατάφερε να εξαργυρώσει τη μεγάλη νίκη που πέτυχε την προηγούμενη εβδομάδα επί του Πανσερραϊκού στη Μυτιλήνη.

Αναγέννηση Επανομής (Κώστας Βελιτζέλος): Ταταρίδης, Παπαστεργίου, Ζόσουα Σίλβα, Μωυσίδης, Σαμουηλίδης, Κουλίδης, Μπέκα, Μάθιου Σίλβα (90' Κουκουλέκης), Νομπρέγκα (46' Τζανδάρης), Τοπούζης, Σικαλόπουλος (69' Νταντάμης).

ΑΕΛ Καλλονής (Μπάμπης Τεννές): Μάππας, Αναστασιάδης, Βαλλιός, Χωριανόπουλος, Λαμπρόπουλος (43' Κώτσιος), Κριπιντίρης (43' Κάντζι), Σερφά (68' Γιόνδης), Μαρσέλο, Σιλιγαρδάκης, Ντιμπαλά, Μανούσος.

Άρης - ΠΑΟΚ: Πορεία χιλιάδων οπαδών - Ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις σε όλη την πόλη (vid+pics)
Ατρόμητος: Το «αντίο» του Τζαβέλλα στην Εθνική Ελλάδας και το μήνυμα των Περιστεριωτών
Άρης - ΠΑΟΚ, Τόμας Κεντζιόρα: «Θέλουμε να είμαστε πρωταθλητές»
ΑΕΚ: Ζητά την προσοχή των οπαδών - «Το γήπεδο είναι περιουσία όλων»