ΑΕΛ: Πέταξε ευκαιρίες, βαθμούς και... μοναξιά με Θρασύβουλο!

Δύο υπερπολύτιμους βαθμούς (τους πρώτους εντός) πέταξε στο «AEL FC Arena» η ΑΕΛ, η οποία έμεινε στο 1-1 με τον Θρασύβουλο για την 8η αγωνιστική της Super League, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να περάσει μόνη πρώτη στο… ρετιρέ της Football League.

Οι «βυσσινί» τσέπωσαν με το καλημέρα τα ηνία της αναμέτρησης, θέλοντας να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό του ματς και όχι μόνο έκλεισαν στα καρέ του τον Θρασύβουλο, ο οποίος περίμενε στο μισό γήπεδο, αλλά μετουσίωσαν σε γκολ την υπεροχή τους με τον Τσιμπάμπα στο 30΄ (έπειτα από ωραία μεταβίβαση του Νεμπεγλέρα), αφού προειδοποίησε 5 λεπτά νωρίτερα…

Το γκολ έδωσε… φτερά στα πόδια των γηπεδούχων που συνέχισαν να πιέζουν, προσπαθώντας από τις πτέρυγες να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα του Θρασύβουλου, όμως το σκορ δεν άλλαξε ως το ημίχρονο.

Με την επιστροφή από τα ντους, οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν μουδιασμένες, με την ΑΕΛ να έχει κατεβάσει ταχύτητα, αφήνοντας τη διάθεση του πρώτου ημιχρόνου στα αποδυτήρια.

Κάτι τελικά το οποίο πλήρωσε σε μία ανύποπτη στιγμή! Μετά από σέντρα του Σύρου στο 63΄, ο Σερέπας «κρέμασε» με κεφαλιά τον Σέρεμετ, τιμωρώντας τους ποδοσφαιριστές του Ζιώγα, οι οποίοι νόμιζαν ότι το ματς τελείωσε και άφησαν χώρους στους αντιπάλους τους.

Η είσοδος του Φράνκου έδειξε να συμμαζεύει τα πράγματα στη μεσαία γραμμή της ΑΕΛ, η οποία ενέτεινε την πίεση, ωστόσο αν και κατάφερε να γίνει απειλητική με τον Τσιμπάμπα – μία στο 73΄ (έδιωξε με τα… νύχια ο Ξενοδόχωφ) και μία τρία λεπτά αργότερα (βρήκε… οριζόντιο σίδερο εξ επαφής), δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, επιβεβαιώνοντας πως ο Θρασύβουλος μπορεί να μην έχει γευτεί ακόμα τη χαρά της νίκης, αλλά παλεύει όλα τα ματς!

ΑΕΛ (Μιχάλης Ζιώγας): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Ραπτάκης, Σκόνδρας, Παγώνης, Νεμπεγλέρας, Τσιάρας (46΄ Χατζής), Ζεκίνια, Χασομέρης (78΄ Ζουρούδης), Δεινόπαπας (66΄ Φρανκού), Τσιμπάμπα.

Θρασύβουλος (Στάθης Σταθόπουλος): Ξεκοδόχοφ, Βασιλείου, Τζιωρτζιόπουλος, Σύρος, Μπακάλης, Ντα Κόστα (46΄ Σταυροθανασόπουλος), Πλαβούκος (88΄ Αρκουμάνης), Σερέπας, Προβατίδης, Πάνος (78΄ Παπανίκου), Καλαμιώτης.

Ο Τζο Μπαίντεν θα τιμήσει την Κέιτι Λεντέκι με το Προεδρικό Μετάλλιο της Ελευθερίας