«Πάτησε» κορυφή με «διπλό» επί του Θρασύβουλου η Καλλονή!

Μεγάλη νίκη που της δίνει το δικαίωμα να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας της Football League πήρε η ΑΕΛ Καλλονής, η οποία επιβλήθηκε με 1-0 του Θρασύβουλου στη Φυλή.

Η ομάδα του Τίμου Καβακά ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη ουσιαστικά καλή φάση που δημιουργήθηκε μπροστά από τις δύο εστίες. Στο 14' ο Λεοζίνιο πέρασε τη μπάλα στον Τόνι Γκονζάλες και εκείνος με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Σταυριανό.

Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου, με τον διαιτητή της αναμέτρησης, κ. Ανούσο, να μην τιμωρεί τα σκληρά μαρκαρίσματα. Στο 35' ο Γκονζάλες σέντραρε και ο Καζάκης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 41' οι γηπεδούχοι απείλησαν, όταν το σουτ του Μπακάλη κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μάππα.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε και οι ευκαιρίες έλλειψαν από το παιχνίδι. Στο 68' ο Μπέκας πάσαρε στον Πλαβούκο, όμως εκείνος σούταρε άουτ. Στην τελευταία αξιόλογη φάση του ματς, ο Πάνος ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Κώτσιο, όμως ο ρέφερι του αγώνα δεν καταλόγισε την εσχάτη των ποινών, αν και θα μπορούσε.

Με αυτή τη νίκη η Καλλονή είναι στην κορυφή μαζί με τον Πανσερραϊκό έχοντας 10 βαθμούς, ενώ ο Θρασύβουλος έμεινε στην 20η θέση έχοντας μόλις έναν.

Θρασύβουλος: Σταυριανός, Τζιωρτζιόπουλος, Σύρος, Πάνος, Ανδρίκος, Μπακάλης, Μπέκα (76' Σκόνδρας), Αγκόλι, Παπανίκου, Ντα Κόστα (63' Γεωργιάδης), Πλαβούκος (80' Αρκουμάνης).

ΑΕΛ Καλλονής: Μάππας, Σερφά, Αναστασιάδης, Χωριανόπουλος, Κώτσιος, Μαρσέλο, Γκονζάλες (73' Γιόνδης), Γάλας, Καζάκης, Μανούσος (61' Γκόβας), Λεοζίνιο (46' Μανουσάκης).

Κολύμβηση: Πανελλήνιο ρεκόρ η Βασιλάκη
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Στο πλευρό της ο κόσμος | Φίλοι της «Ένωσης» υποδέχθηκαν την ομάδα στο αεροδρόμιο
Στράτος Σεφτελής: Τη Μ. Τρίτη το «τελευταίο αντίο» στον δημοσιογράφο - Η παράκληση της οικογένειας
Παναθηναϊκός AKTOR: Στο Βελιγράδι η αποστολή