Καλλιθέα: Χωρίς Μουσταφίδη – Αρβανίτη στη Μυτιλήνη

Χωρίς τους Μουσταφίδη, Αρβανίτη θα παραταχθεί η Καλλιθέα στην κυριακάτικη (24/06) εκτός έδρας αναμέτρηση με την ΑΕΛ Καλλονής, για την τέταρτη αγωνιστική των play offs της Football League.

Οι δύο άσοι των πρωτευουσιάνων συμπλήρωσαν κάρτες στη χθεσινή (21/06) νίκη (1-0) επί του Πλατανιά και ο Νίκος Παντέλης δεν μπορεί έτσι να υπολογίζει στις υπηρεσίες τους για την κρίσιμη αναμέτρηση με τους Καλλονιώτες. Τη θέση τους στην ενδεκάδα θα πάρουν οι Στούμπος – Δημητρίου, ενώ υπενθυμίζεται πως νοκ άουτ έχει τεθεί και ο Βιδάλης.

Η αποστολή της Καλλιθέας επέστρεψε το απόγευμα της Παρασκευής (22/06) στο Ελ. Βενιζέλος. Κατά τη διάρκεια της επιστροφής της από την Κρήτη, τέλος, ο διευθύνων σύμβουλος της Καλλιθέας, Σταύρος Καρακασίδης, έκανε την εξής δήλωση: «Η μεγάλη νίκη που πέτυχε η Καλλιθέα επί του Πλατανιά, πέρα από την τεράστια βαθμολογική σημασία που είχε για την ομάδα μας, έδειξε ότι αυτός ο σύλλογος είναι φτιαγμένος από μέταλλο. Σε αυτό τον κρίσιμο αγώνα στην Κρήτη η Καλλιθέα αγωνίστηκε σχεδόν 30 λεπτά με παίκτη λιγότερο και όμως χάρη στην αυταπάρνηση των ποδοσφαιριστών έφυγε από το γήπεδο με τη νίκη. Η ομάδα μας αντιμετώπισε σωρεία κίτρινων καρτών ιδίως στο πρώτο ημίχρονο.

Η διαιτησία όχι μόνο δεν χαρίστηκε απέναντι στην ομάδα μας αλλά αντιθέτως αντιμετωπίσθηκε με αυστηρότητα σε όλες τις πιθανές ή μη περιπτώσεις φάουλ, με αποτέλεσμα διαρκώς η μπάλα να δίνεται στον αντίπαλο. Για το λόγο αυτό και ενόψει των τελευταίων τριών κρίσιμων αγωνιστικών των πλέι-οφ, καλώ τις αρμόδιες αρχές να ορίζουν με απόλυτη προσοχή τους πιο κατάλληλους διαιτητές προκειμένου το παιχνίδι να παίζεται 50-50. Η ομάδα μας θα ήθελε να ευχαριστήσει για τη φιλοξενία τη διοίκηση του Πλατανιά, που δεν έχει άμεση ευθύνη για τα μικροεπεισόδια στο γήπεδο, τα οποία και προσπερνάμε».