Μεγάλη ένταση στην Καισαριανή

Έντονη λογομαχία του προπονητή του Εθνικού Αστέρα, Πέτρου Δημητρίου με τον πρόεδρο της Παναχαϊκής, Αλέξη Κούγια.

{textlink02}

Πριν ακόμα ολοκληρωθεί η αναμέτρηση του Εθνικού Αστέρα με την Παναχαϊκή και με την ισοφάριση (1-1) των φιλοξενούμενων, τα αίματα «άναψαν». Κάποιοι φίλοι των γηπεδούχων τα έβαλαν με τον προπονητή των «κοκκινόμαυρων», Ηλία Φυντάνη, του πέταξαν αντικείμενα, ενώ ο τεχνικός των γηπεδούχων, Πέτρος Δημητρίου λίγο πριν την εκπνοή αποβλήθηκε, γιατί εμπόδιζε παίκτη της Παναχαϊκής να εκτελέσει φάουλ!

Στη συνέντευξη Τύπου εκπρόσωποι των Αχαιών δεν ήταν παρόντες σε ένδειξη διαμαρτυρίας, με τον Αλέξη Κούγια να αφήνει μία πέτρα στο τραπέζι και να λέει: «Αυτή ήταν μία από τις πέτρες που μας πέταξαν»! Ακολούθησε έντονη λογομαχία με τον Πέτρο Δημητρίου, με τον ίδιο να λέει λίγο αργότερα:

«Ο κύριος Κούγιας ενοχλείται, γιατί δεν με έχει κερδίσει ποτέ… Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια που έκαναν. Είμαι 22χρόνια στο ποδόσφαιρο και ομολογώ ότι τέτοια διαιτησία, όπως αυτή του δευτέρου ημιχρόνου δεν έχω ξαναδεί. Νομίζω ότι μας έκλεψαν σήμερα. Στο γκολ της Παναχαϊκής υπάρχει χέρι. Η Παναχαϊκή είναι μια πολύ μεγάλη ομάδα, όμως, ο κ. Κούγιας την μικραίνει! Αρχίζω και πιστεύω πως έχουν δίκιο οι οπαδοί της Παναχαϊκής που τον βρίζουν! Τέλος, οι άνθρωποι της Παναχαϊκής, έδειξαν πως δεν σέβονται για μια ακόμη φορά τους δημοσιογράφους, οι οποίοι προσπαθούν να κρατήσουν ζωντανό το ελληνικό ποδόσφαιρο, καθώς δεν ήρθαν στην συνέντευξη».

Ο ποδοσφαιριστής του Εθνικού Αστέρα, Στέλιος Μαστρογιάννης είπε: «Πήγαμε καλά στο πρώτο ημίχρονος, όμως στη συνέχεια είχε άλλη συμπεριφορά ο διαιτητής. Στο γκολ της ισοφάρισης της Παναχαϊκής, που είπαν πως ο παίκτης της Παναχαϊκής, έκανε… μανσέτα. Περνάμε έναν Γολγοθά, είμαστε απλήρωτοι πολύ καιρό και εύχομαι να υπάρξει στη συνέχεια βοήθεια γιατί δεν ξέρουμε τι πραγματικά θα γίνει…».

Θεωρείται βέβαιο ότι πολύ σύντομα η διοίκηση της Παναχαϊκής θα τοποθετηθεί με ανακοίνωση για όλα όσα διαδραματίστηκαν στην Καισαριανή.