Φιλική… εκδίκηση για Γιουνάιντεντ (video+photos)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 2-1 σε φιλικό επί αμερικάνικου εδάφους και πήρε μία άτυπη ρεβάνς για την ήττα της στον περυσινό τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το σκορ άνοιξε στο 22ο λεπτό, όταν μία κούρσα του Ντάνι Βέλμπεκ εξέθεσε την άμυνα της Μπαρτσελόνα. Αυτός έδωσε την τελική πάσα στον Νάνι, ο οποίος διένυσε το μισό γήπεδο ανενόχλητος, για να διαμορφώσει το 1-0 υπέρ των «κόκκινων διαβόλων».

Οι Καταλανοί ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στην συνέχεια και δικαιώθηκαν στο 70ό λεπτό, αφού στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο ένα μακρινό σουτ του Τιάγκο βρήκε δίχτυα. Η χαρά των «μπλαουγκράνα», όμως κράτησε μόλις έξι λεπτά, αφού τόσα απαιτήθηκαν, για να πραγματοποιήσει νέο λάθος η άμυνα τους. Το εκμεταλλεύτηκε ο Μάικλ Όουεν και διαμόρφωσε το 2-1.

Πρέπει να σημειωθεί, πως στο πρώτο ημίχρονο αποχώρησαν τραυματίες από τον αγωνιστικό χώρο οι Ραφαέλ (Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ) και Αφελάι (Μπαρτσελόνα).

Μπαρτσελόνα: Βαλντές, Αμπιντάλ (73’ Μπαλιού), Φοντάς (73’ Αρμάντο), Κεϊτά, Μπούσκετς, Ντος Σάντος, Ινιέστα (77’ Ριβερόλα), Τιάγκο, Αφελάι (43’ Κουένκα), Βίγια (62’ Καρμόνα), Πέδρο (86’ Εσπινόζα).
Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ: Ντε Γκι, Εβρά, Έβανς, Ραφαέλ (17’ Φάμπιο), Βίντιτς (78’ Βίντιτς), Κλέβερλεϊ, Αντερσον (46’ Γκιγκς), Γιανγκ (63’ Ομπερτάν), Νάνι, Βέλμπεκ (78’ Ντιούφ), Ρούνεϊ.