Ολυμπος Κέρκυρας-Ομηρος Νεοχωρίου 1-0

Με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύτηκε το ισόπαλο αποτέλεσμα του Τηλυκράτη ο Όλυμπος, επικρατώντας του Ομήρου Νεοχωρίου με 1-0 στην Κέρκυρα.

Μην έχοντας άλλα περιθώρια απώλειας βαθμών λόγω της ήττας από τη Φιλοθέη την προηγούμενη αγωνιστική, οι παίκτες της κερκυραϊκής ομάδας μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένοι να πάρουν το «τρίποντο».

Με πρώτο βιολί τον Κατερίνη , οι γηπεδούχοι δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος και στο 33’ αυτές μετουσιώθηκαν σε γκολ όταν ο Κατερίνης έκανε του κεφαλιού του μετά από σέντρα του Γκολώση. Θα μπορούσαν μάλιστα να διπλασιάσουν τα τέρματα τους δύο λεπτά αργότερα με το σουτ του Ρεστάνη αλλά το κάθετο δοκάρι είχε αντίθετη γνώμη.Έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ρευστό 1-0.

Στην επανάληψη, ο Όμηρος εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένος και σε συνδυασμό με το άγχος που είχε αρχίσει να κυριεύει τους γηπεδούχους, πήρε τα ηνία του αγώνα. Οι νησιώτες πρόσεξαν περισσότερο την  αμυντική λειτουργία της ομάδας για να προφυλάξουν το υπέρ τους σκορ και τα κατάφεραν αφού οι φιλότιμες προσπάθειες των γηπεδούχων δεν απέδωσαν καρπούς.

Μόνο  μελανό σημείο για τους γηπεδούχους, η αποβολή του αρχηγού της ομάδας Σπ. Γραμμένου στις καθυστερήσεις, ο οποίος χτύπησε αντίπαλο και αντίκρισε κόκκινη κάρτα.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ: Αβραμιώτης, Γκολώσης, Κονόμι (77΄ Μπράτος), Βασιλάκης, Παπάς Τ., Πάγκαλης, Τσεβανίδης, Γραμμένος, Ρεστάνης (55΄ Μωραΐτης), Φούκης (46΄ Πουλημένος), Κατερίνης.

ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ: Κλιάφας, Δημόπουλος, Βόσδου (88΄ Δάρλας), Παναγιωτόπουλος, Βούρδος (46΄ Μιχάλης), Παπαδήμας, Λαγός, Παπανικολάου, Κόκαλης, Τσιφολακόπουλος, Τσίρκας, Ζεραφίγκου.

Παπαβασίλης: «Μπορούμε τον τίτλο, θέλουμε να γράψουμε ιστορία στο ΣΕΦ»