Η μαγεία του Μπέκαμ

Ο Ντέιβιντ Μπέκαμ πέτυχε ένα απίθανο γκολ στο 2-1 των Λος Άντζελες Γκάλαξι σε βάρος των Σικάγο Φάιρ.

Στο 67ο λεπτό, ο Άγγλος έστειλε την μπάλα με παράξενο τρόπο στην αντίπαλη εστία εκτελώντας κόρνερ! Πάντως, η άμυνα των Φάιρ είχε ευθύνη, αφού δεν κάλυψε σωστά το πρώτο δοκάρι. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει τέσσερα λεπτά νωρίτερα με το κεφάλι του Κρίστιαν Νάζαριθ.

Νωρίτερα, ο 36χρονος Μπέκαμ είχε προσφέρει ένα γκολ με μία καταπληκτική του πάσα στον Λάντον Ντόναβαν. Πάντως, δεν έλειψαν οι «μικροσυμπλοκές» των παικτών στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, οι οποίες προκλήθηκαν από σκληρό τάκλιν του Κρις Μπίρσαλ των Γκάλαξι στον Πάτρικ Νιάρκο των Φάιρ.

Πλέον το αήττητο των Γκάλαξι επεκτάθηκε στα δώδεκα παιχνίδια. Με αυτό έχουν 39 βαθμούς σε 21 ματς. Από την άλλη, οι «φωτιές» έμειναν στους 18 έπειτα από 19 δικά τους παιχνίδια.

Λος Άντζελες Γκάλαξι: Σάουντερς, Μπερχάλτερ, Ντούνιβαντ, Τζόρνταν, Γκονζάλεζ, Μπέκαμ, Μπιρσάλ (94’ Στέφενς), Ντόναβαν, Τζούνιορ, Καρντόζο (68’ Λόπεζ-Κεντρόν), Άντζελ (78’ Κρίστμαν).
Σικάγο Φάιρ: Τζόνσον, Γκιμπς, Κουέστα, Σεγκάρες, Ανιμπάμπα (79’ Τσάβες), Πάουζ, Νιάρκο (94’ Ρίτσιτς) Πάπα (83’ Μπαρούς), Παλαντίνι, Οντούρο, Νάζαριθ.

Στην κορυφή του κόσμου ο Πρεβολαράκης (pic)
Χωρίς Λόπες ο Παναιτωλικός κόντρα στο «τριφύλλι»