Κύπελλο Ελλάδας, ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 0-1: Άλωσε την Τούμπα και πάει τελικό!

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός: «Πράσινο» βάφτηκε το πρώτο μεγάλο ντέρμπι των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς το «συγκρότημα» του Φατίχ Τερίμ πήρε το «διπλό» 1-0 στην Τούμπα και δείχνει έτοιμο να κλείσει θέση στον μεγάλο τελικό.

Σημαντικό… βήμα για την «σφράγιση» του «εισιτήριου» που οδηγεί στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας έκανε ο Παναθηναϊκός. Το «τριφύλλι» επικράτησε 1-0 του ΠΑΟΚ στην Τούμπα, χάρις σε τέρμα του Άντραζ Σπόραρ στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης και έχει τον πρώτο λόγο για τη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας, την Τετάρτη (21/02) στο «Απ. Νικολαΐδης».

Το ματς είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι, με δυνατές μονομαχίες και σκληρά μαρκαρίσματα, ενώ ολοκληρώθηκε με ένταση, αφού λίγο πριν το τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι Τάσος Μπακασέτας και Τάισον αντίκρισαν την κόκκινη κάρτα, έπειτα από «κοκορομαχία» που είχαν στη μεσαία γραμμή.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να εμφανίζεται περισσότερο συγκεντρωμένος στα πρώτα λεπτά, αλλά όχι τόσο αποφασιστικός στο τελευταίο… κομμάτι του αγωνιστικού χώρου, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να βελτίωση την «εικόνα» του και να απειλήσει πρώτος.

Ήταν το 13ο λεπτό όταν ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά, επιχείρησε τη σέντρα - σουτ, αλλά στο δεύτερο δοκάρι, ο Ντεσπόντοφ δεν μπόρεσε να βάλει την προβολή και έχασε την ευκαιρία.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Σέρβος μεσοεπιθετικός του «Δικέφαλου» προκάλεσε ένα ακόμα «ρήγμα» στην άμυνα των «πράσινων», όταν θέλησε να βρει με κάθετη μπαλιά τον Τόμας, αλλά ο Ντραγκόφσκι αντιλήφθηκε την πορεία και μπλόκαρε προ του Ισπανού.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασε μία ακόμα σημαντική ευκαιρία, όταν στο 21’ ο Ντραγκόφσκι ενήργησε σωστά στην προβολή του Τόμας και έδιωξε με τα πόδια, έπειτα από ωραία συνεργασία των γηπεδούχων και γύρισμα του Ράφα Σοάρες.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε και στο 32’ ο Παλάσιος σπατάλησε μία εξαιρετική αντεπίθεση, την οποία ξεκίνησε ο Μπερνάρ, με τον Βραζιλιάνο να έχει μία ακόμα καλή στιγμή, τρία λεπτά αργότερα, αλλά το πλασέ που έκανε μέσα από την περιοχή, κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να έχει την καλύτερη στιγμή, όταν στο 41’ ο Μπράντον Τόμας έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, έπειτα από φάση διαρκείας, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντραγκόφσκι.

Υποδειγματική «πράσινη» λειτουργία

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα στον ημιτελικό. Ήταν το 53ο λεπτό, όταν οι «πράσινοι» άλλαξαν εξαιρετικά τη μπάλα, ο Κώτσιρας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μπερνάρ πήρε την κεφαλιά, ο Κοτάρσκι δεν έδιωξε σωστά και ο Σπόραρ πήρε το… ριμπάουντ και έκανε το 1-0.

Μάλιστα, ο Σλοβένος λίγο έλειψε να «τελειώσει» το ματς, επτά λεπτά αργότερα, όταν με υπέροχη ενέργεια άδειασε δύο αντιπάλους, έπειτα από το γύρισμα του Μλαντένοβιτς, αλλά σ’ αυτήν την απειλή, ο Κοτάρσκι ενήργησε σωστά και απέκρουσε.

Οι δύο Βαλκάνιοι ήταν πρωταγωνιστές και στο 66’ σε μία ακόμα απειλή από το «τριφύλλι», με τον Σπόραρ να εξαπολύει τον… κεραυνό έξω από την περιοχή και τον Κοτάρσκι να διώξει με δυσκολία.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά στη συνέχεια, ελέω και των πολλών αλλαγών από τους δύο προπονητές. Ωστόσο, λίγο πριν το τελευταίο δεκάλεπτο, η Τούμπα πήρε… φωτιά με την ένταση που επικράτησε στον αγωνιστικό χώρο. Ο Μπακασέτας έκανε το φάουλ στον Τάισον, ο τελευταίος αντέδρασε, ο Έλληνας μέσος δεν… υποχώρησε, αντήλλαξαν μερικά «γαλλικά» και χειρονομίες και χρειάστηκε η παρέμβαση των πιο ψύχραιμων για να σταματήσει η ένταση.

Μετά τον… καυγά, ο διαιτητής του αγώνα, Άλαρντ Λίντχαουτ από την Ολλανδία κράτησε τους δύο ποδοσφαιριστές και τους απέβαλε με απ’ ευθείας κόκκινες κάρτες. Οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή στα τελευταία λεπτά, μια και στο 89’ ο Κώτσιρας απείλησε με σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, ενώ στο 93’ ο Μεϊτέ έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Γεντβάι, άλλαξε πορεία αλλά σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Ντραγκόφσκι.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Σοάρες, Σβαμπ (76' Οζντόεφ), Τσιγγάρας (63' Μεϊτέ), Ζίβκοβιτς, Αντόνιο (63' Μουργκ), Ντεσπόντοφ (63' Τάισον), Τόμας (71' Σαμάτα).

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γεντβάι, Αράο, Μλαντένοβιτς (86' Χουάνκαρ), Ρούμπεν, Τσέριν (86' Σένκεφελντ), Μπακασέτας, Παλάσιος (69' Μαντσίνι), Σπόραρ (74' Ζέκα), Μπερνάρ (86' Βαγιαννίδης).