Κύπελλο Ελλάδας, Νίκη Βόλου - Άρης 2-2: Είχε περάσει από τη Θεσσαλονίκη (videos)
Eurokinissi

Κύπελλο Ελλάδας: Την πρόκρισή του στα ημιτελικά της διοργάνωσης «σφράγισε» και επίσημα ο Άρης μετά την ισοπαλία 2-2 με τη Νίκη Βόλου στη ρεβάνς του Πανθεσσαλικού Σταδίου.

Οι «κίτρινοι» του Άκη Μάντζιου είχαν κάνει ουσιαστικό… βήμα για την πρόκριση στο πρώτο ματς, αυτό του «Κλ. Βικελίδης», πριν από μία εβδομάδα, όταν είχαν επικρατήσει 3-0. Και στον επαναληπτικό του Βόλου «τσέκαραν» το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

Στα πρώτα λεπτά, οι παίκτες της Νίκης Βόλου μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο θέλοντας να διεκδικήσουν όποιες πιθανότητες είχαν, ωστόσο στο 27ο λεπτό, το εύστοχο πέναλτι του Κίκε Σαβέριο έβαλε… τέλος στα «όνειρα» των παικτών του Δημήτρη Ελευθερόπουλου.

Συγκεκριμένα, στο 26ο λεπτό, ο Γκαρσία έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γαβριηλίδη και ο διαιτητής Τσακαλίδης, με τη βοήθεια του VAR, υπέδειξαν το σημείο του πέναλτι και ο Κίκε Σαβέριο ήταν εύστοχος απέναντι στον Γκαραβέλη, γράφοντας το 1-0 για τον Άρη.

Όμως, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και στο 35’ έφεραν το ματς στα ίσια (1-1) όταν ο Κρητικός έκανε την προσπάθεια από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Κάσσο, ο οποίος με προβολή νίκησε τον Χουτεσιώτη.

Μάλιστα, αμέσως μετά την ισοφάριση, όλοι οι παίκτες της Νίκης Βόλου έτρεξαν στον πάγκο και αφιέρωσαν το γκολ στον Παύλο Κυριακίδη, ο οποίος προ ημερών είχε χάσει τη γυναίκα του και αυτός ήταν ο λόγος που πριν τη σέντρα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, αφού στα πρώτα δευτερόλεπτα, ο Μπράμπετς έκανε λάθος εκτίμηση, ο Πολίτης βρήκε τον Ριμπέιρο και αυτός νίκησε τον Χουτεσιώτη για το 2-1 της Νίκης Βόλου.

Στη συνέχεια, οι «κίτρινοι» ανέβασαν… στροφές αναζητώντας το τέρμα της ισοφάρισης και στο 69’ ο Σαβέριο με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσε το 2-2, έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ των γηπεδούχων.

Πλέον, ο Άρης περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του από τη ρεβάνς του Παναιτωλικού με τον ΟΦΗ, την Τετάρτη (31/01) όπου οι Αγρινιώτες έχουν το προβάδισμα από τη νίκη τους 2-1 στον πρώτο αγώνα στο «Γεντί Κουλέ» του Ηρακλείου.

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Τοπαλίδης (58’ Τζιώρας), Γιαννίτσης, Ανδρέου (46’ Στίκας), Νάα, Λίταινας, Γαβριηλίδης (58’ Κυριακίδης), Πολίτης, Κρητικός, Ριμπέιρο (83’ Μπάλλας).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Μπράμπετς, Βέλεθ (46’ Μοντόγια), Φατόρε, Φεράρι, Ντουκουρέ (57’ Βερστράτε), Τζούρασεκ (57’ Νταρίντα), Μάνου Γκαρθία (75’ Χριστοδουλόπουλος), Σαβέριο, Παναγίδης (57’ Μενέντες), Ζαμόρα.

ΤΑ HIGHLIGHTS

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Live Streaming το Game 5 των τελικών της Volley League γυναικών
Παναθηναϊκός AKTOR: Εκτός ο Χουάντσο, στην Ισπανία για εξετάσεις
Χάντμπολ: Στον τελικό του EHF European Cup ο Ολυμπιακός / Όμιλος Ξυνή - Ιστορική πρόκριση
Αρσεναλ: Ο Αρτέτα συμβουλεύθηκε τον Βενγκέρ