La Liga: Έφαγε πεντάρα στη Βαρκελώνη από Βιγιαριεάλ η Μπαρτσελόνα - Ανατροπή για Ρεάλ

La Liga: Τέλος… δεν έχει ο «κατήφορος» της Μπαρτσελόνα στο πρωτάθλημα Ισπανίας, μια και ηττήθηκε 5-3 εντός έδρας από τη Βιγιαρεάλ και ουσιαστικά «αποχαιρέτισε» τον τίτλο, τη στιγμή που η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με ανατροπή 2-1 την Λας Πάλμας στα Κανάρια Νησιά.

Αντίο και στον δεύτερο εγχώριο τίτλο «είπε» - ουσιαστικά - η Μπαρτσελόνα, αφού μετά τον αποκλεισμό της από τo Copa del Rey, γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα 5-3 από τη Βιγιαρεάλ για την 22η αγωνιστική της La Liga και έμεινε 10 βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης και οκτώ από τη Τζιρόνα που ακολουθεί στη δεύτερη θέση.

Το παιχνίδι είχε… στραβώσει από την αρχή για τους «μπλαουγκράνα» στο Ολυμπιακό Στάδιο Βαρκελώνης, καθώς το «κίτρινο υποβρύχιο» άνοιξε το σκορ στο 41’ με τον Ζεράρ Μορένο και στο 54’ ο Ακομάς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έκαναν την ανατροπή σε 12 λεπτά, καθώς στο 60’ ο Γκιντιγάν μείωσε και οκτώ λεπτά αργότερα, ο Πέδρι ισοφάρισε 2-2, ενώ στο 71’ το αυτογκόλ του Μπαγί έδωσε προβάδισμα (3-2) στην ομάδα του Τσάβι.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν ποτέ και… δικαιώθηκαν. Στο 84’ ο Γκέντες ισοφάρισε 3-3 και στις καθυστερήσεις η Βιγιαρεάλ άρπαξε μία μεγάλη νίκη, αφού στο 9ο λεπτό ο Σέρλοτ έδωσε προβάδισμα και στο 12ο λεπτό μετά τα 90 ο Μοράλες «έγραψε» το τελικό 5-3.

Νωρίτερα, η Ρεάλ Μαδρίτης έφυγε με το «διπλό» από τα Κανάρια Νησιά, με μία ακόμα ανατροπή. Η Λας Πάλμας είχε ανοίξει το σκορ στο 53’ με τον Μουνιόθ, αλλά στο 65’ ο Βινίσιους ισοφάρισε και στο 84’ ο Τσουαμενί διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για τη «Βασίλισσα».

Λας Πάλμας-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2

53' Μουνιόθ-65' Βινίσιους Τζ., 84' Τσουαμενί

Μπαρτσελόνα-Βιγιαρεάλ 3-5

60' Γκιντογάν, 68' Πέδρι, 71' αυτ. Μπαγί - 41' Μορένο, 54' Ακομάς, 84' Γκέντες, 90+9' Σέρλοτ, 90+12' Μοράλες

Super League: «Μάχες» παραμονής σε Πανθεσσαλικό, Καισαριανή και Αγρίνιο
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Κρίνεται ο τίτλος στη Volley League γυναικών | Πού θα δείτε το Game 5
Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη αγωνίζονται στο Madrid Open - Η ώρα και το κανάλι των αγώνων