Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 0-0 (6-7 πέναλτι): Δραματική πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου!

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: Μετά από μια συγκλονιστική διαδικασία στα πέναλτι, οι Πράσινοι πήραν την πρόκριση με 7-6, με ήρωα τον Γιούρι Λοντίγκιν και μοιραίο για τους Ερυθρόλευκους τον Μαντί Καμαρά.

Με ήρωα τον Γιούρι Λοντίγκιν, ο οποίος απέκρουσε το πέναλτι του Καρβάλιο, το οποίο θα έδινε την πρόκριση στον Ολυμπιακό αν ευστοχούσε και μοιραίο τον Μαντί Καμαρά που έστειλε την μπάλα άουτ στην τελευταία εκτέλεση, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να «λυγίσει» τους Ερυθρόλευκους με 7-6 στη «ρώσικη ρουλέτα» και να πανηγυρίσει μία μεγάλη πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι στην κανονική διάρκεια του αγώνα, αλλά ο Πασχαλάκης κράτησε ζωντανούς τους Πειραιώτες με απίθανες επεμβάσεις σε προσπάθειες των Σπόραρ και Βέρμπιτς.

Στην παράταση η ομάδα του Φατίχ Τερίμ χτυπήθηκε από μυικά προβλήματα και κούραση, αλλά ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί και το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ψύχραιμος και προκρίθηκε στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο.

Η εξέλιξη του Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός

Οι Ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έχοντας την κατοχή της μπάλας επιχείρησαν να βρουν διαδρόμους προς την εστία του Λοντίγκιν, αλλά χωρίς επιτυχία. Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε μετά το 10ο λεπτό και ήταν αυτός που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ντέρμπι με τον Σπόραρ στο 13'.

Οι Πράσινοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και στο 39' βρήκαν δίχτυα με τον Βέρμπιτς, αλλά ο Σλοβένος μεσοεπιθετικός ήταν σε θέση οφσάιντ. Τρία λεπτά αργότερα ο Μαντσίνι ήταν αυτός που έχασε δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για το Τριφύλλι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός και πάλι μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία του με τον Κώστα Φορτούνη.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία, όμως, ήρθε και πάλι από τον Σπόραρ στο 81', μετά από τρομερό τακουνάκι του Κώτσιρα, αλλά ο Πασχαλάκης έκανε μια ακόμα σωτήρια επέμβαση για την ομάδα του.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο τελευταίο μέρος της κανονικής διάρκειας και στην τελευταία φάση, στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων, έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Βέρμπιτς, αλλά ο Πασχαλάκης κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό.

Στην παράταση, οι μυικοί τραυματισμοί χτύπησαν τον Παναθηναϊκό. Χουάνκαρ, Βέρμπιτς, Μαντσίνι και Σπόραρ δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν, με τον Φατίχ Τερίμ να αναγκάζεται να ρίξει στο παιχνίδι τον νεοαποκτηθέντε στόπερ, Ακαϊντίν σε θέση σέντερ φορ!

Ο Ολυμπιακός είχε φυσιολογικά την υπεροχή πλέον, πιέζοντας τους Πράσινους, αλλά με το 0-0 να παραμένει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.

Οι παίκτες των δύο ομάδων ήταν εξουθενωμένοι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί όπου ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 7-6 και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο.