Κύπελλο Ελλάδας, Λεβαδειακός - Νίκη Βόλου 1-1: Όλα ανοικτά για την πρόκριση

Κύπελλο Ελλάδας: Ανοικτούς… λογαριασμούς άφησαν Λεβαδειακός και Νίκη Βόλου μετά την ισοπαλία τους 1-1 στο πρώτο ματς της φάσης των «16».

Η πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας θα κριθεί στο Βόλο για Λεβαδειακό και Νίκη μετά την ισοπαλία 1-1 στον πρώτο αγώνα στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Πολίτη, ωστόσο, οι «πράσινοι» απάντησαν πριν το ημίχρονο με τον Ρόμο.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να αναζητούν τους διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία και η Νίκη Βόλου ευτύχησε να προηγηθεί στο 16ο λεπτό. Ο Έλληνας άσος σκόραρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, σημειώνοντας το πρώτο του τέρμα με τους «κυανόλευκους».

Οι Βοιωτοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά στο 28’ το σουτ του Γιαννιώτα κόντραρε στον Κάσσο και απομακρύνθηκε, ωστόσο, στο 40’ έφεραν το ματς στα ίσια. Ο Μπελμόντ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ρόμο με κεφαλιά νίκησε τον Γκρομητσάρη για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λεβαδειακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά στο 63’ το σουτ του Πολέτο πέρασε άουτ, ενώ στο 71’ ο Γιαννιώτας δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντινή απόσταση.

Η Νίκη Βόλου έφτασε κοντά στη νίκη με τον Μοράρ, αλλά το σουτ που έκανε το 82’ πέρασε άουτ, εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Στογιάνοβιτς, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν την καλύτερη στιγμή τους στο 85’ με τον Ρόμο, αλλά η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο.

Λεβαδειακός (Νίκος Νιόπλιας): Στογιάνοβιτς, Βήχος, Χάμοντ, Τσάπρας, Μπελμόντ (59' Πολέτο), Ρόμο (86' Τσιριγώτης), Γιαννιώτας (76' Λούα Λούα), Σωτηράκος, Κουάδρα (59' Μεχία), Συμελίδης (59' Νικολιάς), Τσελεπίδης.

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Γρομητσάρης, Μπαχανάκ, Να'α (46' Αναστασίου), Λίταινας, Πέττας (59' Κυριακίδης), Γαβριηλίδης, Ριμπέιρο, Πολίτης (69' Κρητικός, 78' Παναγιωτίδης), Τζιώρας (46' Μόραρ).