Premier League: «Έσπασε» το αήττητο της Τότεναμ η Τσέλσι με τεσσάρα - Χάος στο ντέρμπι
EPA/Vince Mignott, ΑΜΠΕ

Premier League: Η Τσέλσι ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του Λονδίνου με την Τότεναμ, καθώς επικράτησε 4-1, σ’ ένα ματς που είχε δύο αποβολές για τα «σπιρούνια» και πέντε τέρματα που δεν μέτρησαν.

Απίστευτος… χαμός στο ντέρμπι του «Tottenham Hotspur Stadium» με την Τσέλσι να «σπάει» το αήττητο σερί των γηπεδούχων. Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου προηγήθηκε στο 6ο λεπτό με τον Κουλουσέβσκι, όμως, λίγα λεπτά αργότερα, το τέρμα του Σον ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Αυτή ήταν η πρώτη συνδρομή του VAR, το οποίο στην συνέχεια είχε έντονο… έργο. Στο 23’ ο Στέρλινγκ σκόραρε για τους «μπλε», αλλά κι αυτό δεν μέτρησε, ενώ στο 28’ ο Καϊσέδο σκόραρε με σουτ εκτός περιοχής.

Κι αυτό το τέρμα δεν μέτρησε, έπειτα από την χρήση του βίντεο, όμως, στην συγκεκριμένη φάση ελέγχθηκε ένα «πέσιμο» του Στέρλινγκ, το οποίο δεν επιβραβεύτηκε, όμως, στην συνέχεια, έπειτα από νέο έλεγχο, ο Ρομέρο αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στην περιοχή στον Ένσο Φερνάντες και ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι.

Ο Πάλμερ σημάδεψε σωστά και έφερε το ματς στα ίσια (1-1) ενώ η Τότεναμ είδε τους Τζέιμς Μάντισον και Μίκι φαν ντε Φεν να αποχωρούν με τραυματισμούς. Σε τρομερή ένταση συνεχίστηκε το ματς και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 55’ ο Ουντότζι άφησε την ομάδα του με εννέα ποδοσφαιριστές.

Η Τσέλσι θέλησε να εκμεταλλευτεί το σαφές αριθμητικό προβάδισμα που είχε και στο 75’ ο Τζάκσον έκανε την ανατροπή. Στο επόμενο λεπτό, ο Ντάιερ σκόραρε για τους γηπεδούχους, όμως και πάλι το VAR το ακύρωσε για οφσάιντ.

Τα «σπιρούνια» προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως, πληγώθηκαν στις αντεπιθέσεις, με τον Τζάκσον να κάνει το χατ-τρικ με δύο τέρματα στις καθυστερήσεις, αρχικά στο 94’ και εν συνεχεία στο 97’.