Με Μπενζεμά και παράπονα

Ο Γάλλος επιθετικός πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης της Σεβίλλης με την Ρεάλ, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για την διαιτησία.

Πολύ… παρασκήνιο είχε η αναμέτρηση του «Σάντσεθ Πιθχουάν» ανάμεσα στην Ρεάλ Μαδρίτης και την Σεβίλλη. Οι Ανδαλουσιανοί προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να αποπροσανατολίσουν την «βασίλισσα».

Από την μία τα βίντεο απειλής από τους παίκτες προς τον Μουρίνιο και από την άλλη οι δηλώσεις των παικτών της για εύνοια από την διαιτησία προς την Ρεάλ Μαδρίτης. Ωστόσο η «βασίλισσα», έδωσε την απάντησή της, επικρατώντας με 1-0, χάρη σε ένα καταπληκτικό τέρμα του Καρίμ Μπενζεμά ο οποίος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ωστόσο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Ζέσους Νάβας πλάσαρε, με την μπάλα να περνάει την γραμμή του τέρματος ωστόσο ο επόπτης, δεν μέτρησε το γκολ. Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού η Σεβίλλη δεν κατάφερε να κάνει κάτι σημαντικό. Αντίθετα η Ρεάλ είχε το πάνω χέρι, και στο 73’ ο Οζίλ κατάφερε να χάσει ένα σίγουρο γκολ, καθώς με κενή εστία από το ένα μέτρο την έστειλε άουτ.

Ακόμα και έτσι όμως η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο πήρε τεράστιο προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης της Μπαρτσελόνα με την Αλμερία.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Πάλοπ, Αλέξις, Εσκουντέ, Ναβάρο, Σέρχιο Σάντσες (60’ Κάσερες), Ζοκορά, Ρομαρίκ (51’ Ρενάτο), Ζέσους Νάβας, Περότι, Κανουτέ, Λουίς Φαμπιάνο (74’ Νεγρέδο)
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κασίγιας, Ράμος, Αλμπιόλ, Καρβάλιο, Αρμπελόα, Αλόνσο, Κεντίρα, Ντιαρά (55’ Μαρσέλο), Οζίλ (83’ Γκρανέρο), Ρονάλντο, Μπενζεμά (77’ Ντι Μαρία)

Βρούτσης: «Καμία ανοχή σε παραβατικές συμπεριφορές»
Χάντμπολ Γυναικών: Ισοφάρισε η Πυλαία τον ΠΑΟΚ
BCL: Το σήκωσε η Μάλαγα