Κύπελλο Γερμανίας: Η Φράιμπουργκ «πέταξε» εκτός την Μπάγερν στις καθυστερήσεις
EPA/EDUARD MARTIN, ΑΜΠΕ

Κύπελλο Γερμανίας: Την έκπληξη στα προημιτελικά έκανε η Φράιμπουργκ, καθώς επικράτησε 2-1 της Μπάγερν στο Μόναχο. Πρόκριση και για Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας πανηγύρισε η Φράιμπουργκ, κάνοντας την έκπληξη της ημέρας. Η πρώην αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League, επιβλήθηκε 2-1 της Μπάγερν στην «Alianz Arena» του Μονάχου, με τέρμα του Χόλερ, από το σημείο του πέναλτι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι Βαυαροί, με τον Τόμας Τούχελ στον πάγκο τους για δεύτερη φορά, άνοιξαν το σκορ στο 19’ με τον Ουπαμεκανό. Όμως, στο 27’ ο Χόφλερ έφερε το ματς στα ίσια για τη Φράιμπουργκ. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την ολική ανατροπή στις καθυστερήσεις με το εύστοχο πέναλτι του Χόλερ.

Νωρίτερα, το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά είχε πάρει η Άιντραχτ μετά τη νίκη της 2-0 επί της Ουνιόν Βερολίνου. Μεγάλος πρωταγωνιστής για το «συγκρότημα» της Φρανκφούρτης ήταν ο Κόλο Μουανί, μια και σημείωσε και τα δύο τέρματα του αγώνα σε διάστημα τριών λεπτών (11’ και 13’) από ισάριθμες ασίστ του Μάριο Γκέτσε.