Ανατριχίλα: Πέταξαν παιχνίδια για τα σεισμόπληκτα παιδιά - Συνθήματα κατά Ερντογάν (Videos)

Συγκλονιστική στιγμή στις αρχές του αγώνα Μπεσίκτας-Αντάλιασπορ για το Τουρκικό Πρωτάθλημα, με χιλιάδες παιχνίδια να πέφτουν στον αγωνιστικό χώρα για το χαμόγελο των παιδιών στις σεισμόπληκτες περιοχές - Αντιδράσεις οπαδών κατά κυβέρνησης Ερντογάν!

Το Πρωτάθλημα στην Τουρκία άρχισε ξανά, αλλά η χώρα μετράει τις «πληγές» της. Λόγω των φονικών σεισμών στα νοτιοανατολικά της χώρας. Ο φονικός εγκέλαδος άφησε πίσω του δεκάδες χιλιάδες νεκρούς και ακόμη περισσότερους με χαμένες περιουσίες, πένθος και αβέβαιο μέλλον.

Μεταξύ αυτών πολλά παιδιά. Τον πόνο των πιτσιρικάδων θέλησαν να απαλύνουν οι φίλοι της Μπεσίκτας. Στο περιθώριο του αγώνα Μπεσίκτας-Αντάλιασπορ, οι φίλοι της γηπεδούχου ομάδας διέκοψαν το ματς κατά τη διάρκεια του 5ου λεπτού. Πετώντας στον αγωνιστικό χώρο χιλιάδες παιχνίδια! Κυρίως λούτρινα.

Ο λόγος, απλός: Πρέπει να χαμογελάσουν τα παιδιά στις σεισμόπληκτες περιοχές. Μάλιστα η στιγμή που επιλέχτηκε μόνο τυχαία δεν ήταν. Ακριβώς στο 4:17’’ του αγώνα. Γιατί στις 4:17 τα ξημερώματα, «χτύπησε» ο φονικός σεισμός.

ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ ΚΑΤΑ ΕΡΝΤΟΓΑΝ!

Πέρα από την συγκινητική κίνηση των οπαδών της Μπεσίκτας, υπήρξε και έντονη αντίδραση κατά της κυβέρνησης Ερντογάν! Όπως ακριβώς έκαναν οι φίλοι της Φενερμπάχτσε, έτσι κι αυτοί των «αετών» της Κωνσταντινούπολης, απαίτησαν παραίτηση! Τραγουδώντας ρυθμικά: «Κυβέρνηση παραιτήσου».

Οι αντιδράσεις έχουν θορυβήσει και είναι χαρακτηριστική η αντίδραση του Μπαχτσελί μετά το παιχνίδι της Φενερμπάχτσε με την Κόνιασπορ: «Καθώς η χώρα μας παλεύει ενάντια στη μεγαλύτερη καταστροφή του αιώνα, το να φωνάζουμε συνθήματα παραίτησης κατά τη διάρκεια του αγώνα Φενερμπαχτσέ-Κόνιασπορ είναι ανεύθυνο και παράλογο», έγραψε στο twitter.

Δείτε τη συγκλονιστική στιγμή με τα παιχνίδια στο 5ο λεπτό του ματς της Μπεσίκτας, αλλά και το σύνθημα "Κυβέρνηση παραιτήσου" που φώναξε το "Ινονού":

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»