Serie A: «Διπλό» της Ίντερ, εύκολα η Αταλάντα (Videos)

Serie A: Η Ίντερ πέρασε με 2-1 απ’ την έδρα της Κρεμονέζε, ενώ η Αταλάντα ανέβηκε 3η επικρατώντας 2-0 της Σαμπντόρια.

Πέντε μέρες μετά την ήττα-σοκ που υπέστη στο Μιλάνο από την Έμπολι (1-0), η Ίντερ λίγο έλειψε να πέσει ξανά θύμα έκπληξης, βλέποντας την ουραγό Κρεμονέζε να προηγείται μόλις στο 11' με την «οβίδα» του Οκερέκε. Ο Λαουτάρο Μαρτίνες, ωστόσο, θύμισε τον παλιό καλό εαυτό του και με δύο προσωπικά γκολ οδήγησε τους «νερατζούρι» στην ανατροπή και στη νίκη με 2-1 στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Serie A.

Ο Αργεντινός επιθετικός και πρωταθλητής κόσμου με την «αλμπισελέστε», έφερε το ματς στα ίσα στο 21' και στο 65' έπειτα από την εξαιρετική ασίστ του Ντζέκο, χάρισε το «τρίποντο» στην Ίντερ που ανέβηκε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, 10 βαθμούς πίσω απ' την πρωτοπόρο Νάπολι.

Σημειώνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Αταλάντα εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και νίκησε 2-0 την παραπαίουσα και εκ των φαβορί για υποβιβασμό Σαμπντόρια, «σκαρφαλώνοντας» στην τρίτη θέση.

Οι «Μπεργκαμάσκι» ισοβαθμούν με τη Μίλαν κι έχουν πίσω τους στο -1 τις δύο ομάδες της πρωτεύουσας, αλλά κι ένα παιχνίδι περισσότερο από Λάτσιο και Ρόμα.

Τα γκολ της ομάδας του Γκασπερίνι σημείωσαν δύο παίκτες που τον τελευταίο καιρό βρίσκουν συχνά δίχτυα, με τον Γιοάχιμ Μέλε να ανοίγει το σκορ στο 42ο λεπτό και τον Αντεμόλε Λούκμαν να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στο 58΄.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 20ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Serie A:

Μπολόνια-Σπέτσια 2-0
(37΄ Πος, 77΄ Ορσολίνι)

Λέτσε-Σαλερνιτάνα 1-2
(23΄ Στρεφέτζα - 5΄ Ντιά, 20΄ Βιλένα)

Εμπολι-Τορίνο 2-2
(37΄ Λουπέρτο, 69΄ Μαρίν - 82΄ Ρίτσι, 85΄ Σανάμπρια)

Κρεμονέζε-Ιντερ 1-2
(11΄ Οκερέκε - 21΄, 65΄ Λαουτάρο Μαρτίνες)

Κρεμονέζε 8 -20αγ.

* Η Γιουβέντους έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση 15 βαθμών.

Champions League, Ντόρτμουντ - Παρί Σεν Ζερμέν 1-0: Βλέπει τελικό με Φούλκρουγκ
Euroleague: Με Καλάθη 2-1 η Φενέρ - Έβγαλε «σκούπα» η Ρεάλ
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός, Ελ Αραμπί: «Εδώ με την αξία μας, γεμάτοι προσδοκίες»
Euroleague: Σφυρίζουν το Game 4 του Παναθηναϊκού AKTOR οι διαιτητές του Game 3 του Ολυμπιακού