Bundesliga: Κολωνία σε «άγρια» κατάσταση!

Bundesliga: Εκπληκτική Κολωνία έβαλε επτά γκολ (7-1) στην Βέρντερ Βρέμης για την επανέναρξη του Πρωταθλήματος.

Μια καταπληκτική Κολωνία έκανε «σκόνη» τη Βέρντερ Βρέμης στο «Ράιεν Ένερτζι Στάντιον». Τα «κριάρια» επιβλήθηκαν με το εντυπωσιακό 7-1, για την 16η αγωνιστική του Γερμανικού Πρωταθλήματος, το οποίο και άρχισε μετά από δίμηνη διακοπή.

Οι γηπεδούχοι του Στέφεν Μπάουμγκαρτ άνοιξαν το σκορ στο 9ο λεπτό με τον Λίντον Μάινα και στο 36ο το είχαν φτάσει στο 5-0 (!), πριν μειώσει δύο λεπτά αργότερα ο Γερμανός διεθνής Νίκλας Φίλκρουγκ, με το πρώτο μέρος της αναμέτρησης να ολοκληρώνεται 5-1.

Ένα γκολ του Έλιες Σκίρι στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και το αυτογκόλ του Μάρκο Φριντλ διαμόρφωσαν το τελικό 7-1 κι έδωσαν στην Κολωνία μια από τις μεγαλύτερες σε έκταση νίκες στην Ιστορία της στο Γερμανικό Πρωτάθλημα.

Εκτός των εντυπώσεων, ωστόσο, το συγκρότημα της Βόρειας Ρηνανίας-Βεστφαλίας κέρδισε και την ουσία, αφού με τους τρεις βαθμούς έκανε σημαντικό άλμα στην κατάταξη (10η), στο +5 από τη 16η Στουτγάρδη και τη θέση που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 16ης αγωνιστικής και η βαθμολογία:

Λειψία-Μπάγερν Μονάχου 1-1
(52΄ Χάλστενμπεργκ - 37΄ Τσούπο-Μότινγκ)

Ουνιόν Βερολίνου-Χοφενχάιμ 3-1
(73΄, 89΄ Ντοέκι, 90+6΄ Λέβελινγκ - 43΄ Μπεμπού)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Σάλκε 3-0
(22΄ Λίντστρεμ, 84΄ Μπορέ, 90+1΄ Μπούτα)

Βόλφσμπουργκ-Φράιμπουργκ 6-0
(2΄ Βίμερ, 28΄, 37΄ Βιντ, 56΄ Νμέτσα, 80΄ Μπακού, 90+4΄ πεν. Βάλντσμιτ)

Μπόχουμ-Χέρτα Βερολίνου 3-1
(22΄, 56΄ Χόφμαν, 44΄ Σλότερμπεκ - 87΄ Σερντάρ)

Στουτγάρδη-Μάιντς 1-1
(36΄ Γκιρασί - 40΄πεν. Ινγκβαρτσεν)

Κολωνία-Βέρντερ Βρέμης 7-1
(9΄ Μάινα, 15΄, 21΄ Τίγκες, 30΄, 54΄, Σκίρι, 36΄ Χουσεΐνμπασιτς, 76΄ αυτ. Φριντλ - 38΄ Φίλκρουγκ)

Σάλκε 9

Super League, Παναιτωλικός - Ατρόμητος 1-0: Προβάδισμα με Ταμπίτζε, τον «κράτησε» ο Τσάβες
Super League, Κηφισιά - ΠΑΣ Γιάννινα 2-3: Την «τράβηξε» μαζί του
Super League: Καταδικαστική ήττα και υποβιβασμός για Κηφισιά - Σώθηκαν Βόλος και Παναιτωλικός