La Liga: Στο τέλος η Μαγιόρκα, πήρε βαθμό η Τζιρόνα

La Liga: Συναρπαστικές αναμετρήσεις με τη Μαγιόρκα να επικρατεί στις καθυστερήσεις της Βαγιαδολίδ (1-0) και την Τζιρόνα να παίρνει στο τέλος βαθμό στην έδρα της Εσπανιόλ (2-2).

Η 16η αγωνιστική της Primera Division έκρυβε την ήττα της Ρεάλ Μαδρίτης στην έδρα της Βιγιαρεάλ, αλλά και δύο ακόμη συναρπαστικές Σαββατιάτικες αναμετρήσεις. Η Μαγιόρκα υποδέχτηκε την Βαγιαδολίδ και κατόρθωσε να πάρει σπουδαία νίκη. Με το ματς να κρίνεται από τέρμα που σημειώθηκε στις καθυστερήσεις.

Συγκεκριμένα στο 90+4’ ο Αμπντόν έκανε το 1-0 και έφερε έξαλλα πανηγύρια στους νησιώτες. Με αυτό το γκολ η Μαγιόρκα πήγε στους 22 βαθμούς, ενώ η Βαγιαδολίδ έμεινε στους 17.

Αργότερα, η Εσπανιόλ φιλοξένησε την Τζιρόνα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Βίγια στο 32’. Η Εσπανιόλ αντέδρασε και ανέτρεψε το σκορ με τέρματα των Πουάδο (56’) και Χοσέλου (71’). Αλλά η Τζιρόνα «απάντησε» στο 85’ με τον Ερέρα, φεύγοντας με τον βαθμό της ισοπαλίας και φτάνοντας τους 18, τη στιγμή που η Εσπανιόλ έχει 14 και είναι εντός επικίνδυνης ζώνης.

Σε αναμετρήσεις της 16ης αγωνιστικής στη LaLiga, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Έλτσε- Θέλτα 0-1

Βαλένθια-Κάντιθ 0-1

Βιγιαρεάλ-Ρεάλ Μαδρίτης 2-1

Μαγιόρκα-Βαγιαδολίδ 1-0

Εσπανιόλ-Τζιρόνα 2-2