La Liga: Νίκη Ατλέτικο με αποθέωση, νεύρα, αποβολές

La Liga: Με 2-0 επικράτησε η Ατλέτικο Μαδρίτης της ουραγού Έλτσε σε ματς που αποδείχθηκε δυσκολότερο απ’ όσο περίμεναν οι γηπεδούχοι και ήταν γεμάτο νεύρα.

Αρχικά αποθεώθηκαν οι Παγκόσμιοι Πρωταθλητές Ντε Πολ. Άνχελ Κορέα και Μολίνα. Στη συνέχεια η Ατλέτικο Μαδρίτης αντιμετώπισε την Έλτσε για την 15η αγωνιστική της Primera Division, στην επανέναρξη του Πρωταθλήματος Ισπανίας. Το τελικό 2-0 ήρθε μετά από νευρικό ματς, παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι αναζητούν θαύμα για έχουν ελπίδες παραμονής.

Οι «ροχιμπλάνκος» τα βρήκαν σκούρα και δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο πρώτο μέρος. Στις καθυστερήσεις του οποίου ο Βερντού αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους κι άφησε την ομάδα του με 10. Το ίδιο συνέβη στην αρχή του δευτέρου μέρους με τον Ερμόσο. Στο 50’ και στο 53’ δέχτηκε δύο κίτρινες και έφυγε για τα αποδυτήρια πρόωρα, με την Ατλέτικο να μένει κι αυτή με 10.

Όμως ο Ζοάο Φέλιξ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 56’ για την ομάδα του Σιμεόνε. Ενώ στο 74’ ο Αλβάρο Μοράτα έκανε το 2-0 και ουσιαστικά έδιωξε το άγχος απ’ την ομάδα του. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε κι ο Κίνια για τους φιλοξενούμενους, με την Έλτσε να μένει με 9 παίκτες.

Η Ατλέτικο ανέβηκε στην 3η θέση με τη νίκη αυτή, φτάνοντας τους 27 βαθμούς κι αφήνοντας πίσω της Σοσιεδάδ και κυρίως Μπέτις και Μπιλμπάο που ήρθαν ισόπαλες. Η Έλτσε ουσιαστικά είναι καταδικασμένη με 4 βαθμούς και στο -8 απ’ τις θέσεις της σωτηρίας.