Ligue 1: Εξάρα η Μαρσέιγ, έμεινε στο μηδέν η Λανς

Ligue 1: Εντυπωσιακή η Μαρσέιγ στην επανεκκίνηση του Γαλλικού Πρωταθλήματος, επικράτησε 6-1 της Τουλούζ – Στο μηδέν έμεινε το Νις-Λανς.

Χωρίς φρένα η Μαρσέιγ στην επανέναρξη του Γαλλικού Πρωταθλήματος μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο. Η Ολιμπίκ επιβλήθηκε 6-1 της Τουλούζ για την 16η αγωνιστική και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενη την ήττα της Ρεν.

Ο Ρονιέρ στο 13’ άνοιξε το σκορ στο «Βελοντρόμ». Ο Νικολάισεν με αυτογκόλ στο 41’ έκανε το 2-0, κλείνοντας έτσι το πρώτο μέρος. Ο Κολάσινατς στο 51’ «καθάρισε» τη νίκη κι άρχισε η διασκέδαση για τη Μαρσέιγ. Ο Παγέ στο 62’ έκανε το 4-0, για να μειώσει ο Φαν Ντεν Μπούμεν τέσσερα λεπτά μετά. Ουντέρ (79’) και Ταβάρες (82’) διαμόρφωσαν το τελικό 6-1.

Έτσι η Ολιμπίκ ανέβηκε στους 33 βαθμούς και είναι στην 3η θέση, ενώ η Τουλούζ έμεινε στους 16 και στο +3 απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Η Λανς την ίδια ώρα, δεν κατάφερε να επικρατήσει στην έδρα της Νις. Το ματς έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα, στέλνοντας την ομάδα του βορρά 7 βαθμούς πίσω απ’ την κορυφή που βρίσκεται η Παρί Σεν Ζερμέν.

Νωρίτερα, η Ρεμς πήρε σημαντική νίκη επικρατώντας 3-1 της Ρεν. Ο Μπαλογκούν άνοιξε το σκορ στο 6’, με τον Φλιπς να κάνει το 2-0 στο 22’. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Τεατέ μείωσε σε 2-1, αλλά ο Μπαλογκούν και πάλι ήταν αυτός που έκανε το 3-1 στο 84’.