Ligue 1: «Καθάρισε» 17χρονος για την Μονακό

Ligue 1: Σημαντικό «διπλό» για τη Μονακό κόντρα στην Οσέρ με 3-2 – Πρωταγωνιστής ο νεαρός Μπεν Σεγκίρ.

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε εκ νέου το Πρωτάθλημα της Γαλλίας για τη Μονακό. Μετά τον 1,5 μήνα διακοπής λόγω Μουντιάλ, οι Μονεγάσκοι φιλοξενήθηκαν στο «Αμπέ Ντεσάν» απέναντι στην Οσέρ. Κατορθώνοντας να φύγουν νικητές μετά από ένα συναρπαστικό ματς και σκορ 3-2.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών, ο 17χρονος Ελίς Μπεν Σεγκίρ. Πέρασε ως αλλαγή στο ματς και σημείωσε δύο γκολ που ουσιαστικά έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Νιάνγκ με πέναλτι ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα στην Οσέρ στο ημίωρο της αναμέτρησης. Το 1-1 ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον ίδιο τρόπο. Ο Μπεν Γεντέρ απ’ την άσπρη βούλα ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους στον έξτρα χρόνο.

Ο Μπεν Σεγκίρ στο 58’ έκανε το 1-2, σκοράροντας 12 λεπτά μετά την είσοδό του. Ο Φοφανά με αυτογκόλ άθελά του ισοφάρισε 10 λεπτά μετά. Για να έρθει ο 17χρονος να σημειώσει το δεύτερο και καθοριστικό του τέρμα στο 85’, κάνοντας το 2-3 που ήταν και τελικό αποτέλεσμα.

Η Μονακό ανέβηκε στους 30 βαθμούς και παραμένει σε τροχιά Champions League. Η Οσέρ έμεινε στους 13 και είναι στη ζώνη του υποβιβασμού.

Στέφανος Ντούσκος: Πρόκριση στον τελικό του σκιφ στο Ευρωπαϊκό του Ζέγκεντ - Η ώρα και το κανάλι
Παναθηναϊκός: Πολλές απουσίες για Άρη, μόνος στόπερ στην αποστολή ο Βίτορ Ούγκο!
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Live Streaming το Game 5 των τελικών της Volley League γυναικών
Παναθηναϊκός AKTOR: Εκτός ο Χουάντσο, στην Ισπανία για εξετάσεις