Premier League: Εορταστικό ποδόσφαιρο η Άρσεναλ

Premier League: Βρέθηκε να χάνει αλλά έκανε ανατροπή και με καλό ποδόσφαιρο επικράτησε 3-1 η Άρσεναλ της Γουέστ Χαμ και είναι στο +7 απ’ τη δεύτερη θέση.

Αποφασιστική και «χορταστική» Άρσεναλ κατά διαστήματα. Οι «κανονιέρηδες» πήραν το ντέρμπι του Λονδίνου στην boxing day, επικρατώντας 3-1 της Γουέστ Χαμ. Τα «σφυριά» προηγήθηκαν, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο δεύτερο μέρος και χάθηκαν απ’ τα μάτια των φιλοξενούμενων.

Η Γουέστ Χαμ κρατούσε και στο 27’ κέρδισε πέναλτι το οποίο αμφισβήτησαν έντονα οι γηπεδούχοι. Ο Σαλίμπα υπέπεσε στην παράβαση πάνω στον Μπόουεν, ενώ μετά από εξέταση της φάσης παρέμεινε η απόφαση. Ο Μπενραχμά δεν αστόχησε κι έκανε το 0-1, που ήταν κι αποτέλεσμα ημιχρόνου. Κι αυτό γιατί στο πέναλτι που δόθηκε υπέρ της Άρσεναλ για χέρι, άλλαξε η απόφαση μέσω VAR.

Η Άρσεναλ ήταν πιεστική και δεν άφησε περιθώρια στα «σφυριά» στο δεύτερο μέρος. Μετά από 8 λεπτά (53’) στο δεύτερο 45λεπτο, ήρθε η ισοφάριση με τον Σάκα. Γρήγορα ήρθε και το προσπέρασμα, με τον Μαρτινέλι στο 58’ να κάνει το 2-1 ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Το τέλος στις όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων, έβαλε ο Ενκέτια στο 69’. Διαμορφώνοντας το 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα για την 13η νίκη της Άρσεναλ που ανέβηκε στους 40 βαθμούς όντας στο +7 απ’ τη δεύτερη Νιούκαστλ. Η Γουέστ Χαμ έμεινε στους 14 και μόλις στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη.