Premier League: Σπουδαία «διπλά» για Φούλαμ, Νιούκαστλ, Μπράιτον και Γουλβς

Premier League: Σημαντικές εκτός έδρας νίκες πήραν Φούλαμ, Νιούκαστλ, Μπράιτον και Γουλβς κόντρα σε Κρίσταλ Πάλας, Λέστερ, Σαουθάμπντον και Έβερτον αντίστοιχα.

Boxing day με τους φιλοξενούμενους να κάνουν γιορτές στην Αγγλία! Σημαντικά «διπλά» στην επανέναρξη του κορυφαίου Πρωταθλήματος, πήραν Φούλαμ, Νιούκαστλ, Μπράιτον και Γουλβς. Με τους φιλοξενούμενους να αλώνουν τις αντίπαλες έδρες στα απογευματινά ματς.

Στο «Σέλχαστ Παρκ» η Κρίσταλ Πάλας φιλοξένησε την Φούλαμ. Στο «μίνι» ντέρμπι του Λονδίνου, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τρία γκολ και οι γηπεδούχοι είχαν δύο αποβολές. Οπότε το 0-3 ήρθε σχετικά άνετα. Ο Ριντ άνοιξε το σκορ στο 31’, ενώ τρία λεπτά μετά αποβλήθηκε ο Μίτσελ για την Πάλας. Στο 57’ το δρόμο για τα αποδυτήρια πήρε κι ο Μίτσελ, αφήνοντας τους γηπεδούχους με 9 παίκτες. Έτσι τα πάντα έγιναν απλά, με τον Ριμ στο 71’ να κάνει το 0-2 και τον Μίτροβιτς στο 80’ να διαμορφώνει το 0-3. Στέλνοντας τη Φούλαμ στους 22 βαθμούς, στο +3 απ’ την Κρίσταλ Πάλας που έμεινε στους 19.

Στο Λέστερ, η Νιούκαστλ έκανε περίπατο «ψωνίζοντας» τρεις εύκολους βαθμούς για τις γιορτές. Οι «καρακάξες» τελείωσαν το ματς κόντρα στις «αλεπούδες» με χαρακτηριστική άνεση. Πέναλτι του Γουντ στο 3’ έκανε το 0-1, για να έρθει ο Αλμιρόν στο 7’ να «γράψει» το 0-2. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ζοέλινγκτον στο 31’. Έτσι η Νιούκαστλ ανέβηκε δεύτερη έστω και προσωρινά, με 33 βαθμούς. Τη στιγμή που η Λέστερ έμεινε στους 17 βαθμούς.

Η Γουλβς «ξέρανε» στις καθυστερήσεις το «Γκούντισον Παρκ». Η Έβερτον προηγήθκε στην αναμέτρηση με τον Μίνα στο 7’, αλλά ο γνωστός μας απ’ τη θητεία του στον Ολυμπιακό, Ντάνιελ Ποντένσε, ισοφάρισε στο 22’. Μέχρι που στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αϊτ-Νουρί έδωσε μεγάλο «διπλό» στους «λύκους». Έτσι η Γουλβς πήρε «ανάσα» και ανέβηκε στους 13 βαθμούς όσους έχει και η Νότιγχαμ, ενώ η Έβερτον έμεινε στους 14 μία θέση πάνω απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Από εκεί δε λέει να ξεφύγει με τίποτα η Σαουθάμπντον, που είδε την Μπράιτον να περνά σα σίφουνας απ’ το «Σεντ Μέρις». Λαλάνα (14’), αυτογκόλ του Περό (35’) και Μαρτς (56’) τα γκολ των φιλοξενούμενων. Οι «Άγιοι» απλά μείωσαν στο τελικό 1-3 στο 73’ με τον Γουόρντ-Πράους. Η εκπληκτική Μπράιτον είναι 6η με 26 βαθμούς, ενώ η Σαουθάμπντον ουραγός με 12.

Super League 2: Νίκησαν κι ελπίζουν τα Χανιά
Eurojackpot: Καλή επιτυχία Μαρίνα Σάττι!
Υπόθεση Λυγγερίδη: Προφυλακίστηκε ο φερόμενος ως ηγέτης των οπαδών
Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 61-45: «Ερυθρόλευκος» ο τίτλος στην Α1 Γυναικών