Ligue 1: Δύσκολα η Ρεν, πάει τρίτη στη διακοπή

Ligue 1: Ίδρωσε αλλά νίκησε η Ρεν την Τουλούζ (2-1) και πάει οριστικά ως τρίτη στη διακοπή για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

H Τουλούζ αποδείχθηκε δύσκολη αντίπαλος. Αλλά και πάλι η Ρεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη. Η ομάδα της Βρετάνης για την 15η αγωνιστική του Γαλλικού Πρωταθλήματος, επικράτησε 2-1 και ξέρει πως ανεξάρτητα απ’ τα ματς της υπόλοιπης αγωνιστικής, θα είναι 3η στη διακοπή για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 25ο λεπτό, με τον Μπουριζό να κάνει το 1-0. Η ισοφάριση ήρθε στο 55’ με τον Νταλινγκά να κάνει το 1-1, αγχώνοντας την ομάδα της Βρετάνης. Αυτό κράτησε μόλις για τρία λεπτά όμως, καθώς ο Καλιμουεντό στο 58’ διαμόρφωσε το 2-1.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι. Η Ρεν με τη νίκη αυτή ολοκληρώνει το πρώτο μέρος της σεζόν με 31 βαθμούς όντας στην 3η θέση. Απέχοντας 5 βαθμούς απ’ τη 2η Λανς και είναι στο +4 απ’ την Μαρσέιγ, η οποία όμως έχει ματς λιγότερο. Η Τουλούζ έμεινε στους 16 και την 12η θέση.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής της Ligue 1: